Eğitmen Hesabı Yardım Sayfaları

EĞİTMEN HESABI
YARDIM ANA BAŞLIKLARI

 

 

1.1. Eğitmen Olarak Siteye Kayıt

1.2. Siteye Giriş ve Güncel Aktiviteler Sayfası

 

1.3. Ders ve Sınıf Sayfaları

1.3.1. Ders ve Sınıf Oluşturmak

1.3.2. Dersler Ana Sayfası

1.3.3. Sınıf Ana Sayfası ve Sınıf Panosu

1.3.4. Tartışmalar

1.3.5. Ödevler

1.3.6. Sınavlar

1.3.7. Not Defteri

1.3.8. Sınıf Üyelerinin (Öğrenci ve Misafir) Yönetimi

1.3.9. Sınıf Kütüphanesi

1.3.10. Etkinlik Düzenleme

 

1.4. Takvim

1.5. Sanal Diskiniz ve Dosya Yöneticisi (Dosyalar)

1.6. Mesajlar

1.7. Site İçinde Arama Yapma

1.8. İstekler

1.9. Bildirimler

 

1.10. Ayarlar

1.10.1. Bildirim Ayarları

1.10.2. Şifre Değiştirme

1.10.3. Gizlilik Ayarları

1.10.4. Yardım

 

1.11. Arkadaş Listesi

1.12. Profil Bilgisi ve Güncellemeler

 

 

Yardım Ana Sayfasına Dön
Beyazpano Ana Sayfasına Dön

 


 

1.1. Eğitmen Olarak Siteye Kayıt

 

Beyazpano.com giriş sayfasında;

- “Eğitmen” tuşunu tıklayın,
- Ekrana gelecek olan pencerede İsim, Soyad, Cinsiyet, E-Posta adresi, Şifre ve Şifre Doğrula alanlarını doldurun.

 

Kayıt Ol tuşuna tıkladığınızda, Beyazpano’ya üyeliğiniz gerçekleşecek ve Ana Sayfa’ya yönlendirileceksiniz.

 

Kişisel bilgilerinizi ve okulunuzu, Profil>Profil Bilgisi sayfasında Düzenle tuşuna tıklayarak düzenleyebilirsiniz.

 

Geri Dön

 


 

1.2. Siteye Giriş ve Güncel Aktiviteler Sayfası

 

Beyazpano.com giriş sayfasında;

 

-Üst menüde yer alan Giriş tuşunu tıklayın,
-E-posta ve şifre alanlarını doldurun,

 

Giriş tuşunu tıklayarak siteye girişinizi tamamlayın.

 

Eğer şifrenizi unuttuysanız;

 

-“Şifremi Unuttum” bağlantısını tıklayın,
-Yönlendirildiğiniz sayfada yer alan alana e-posta adresinizi yazarak Gönder tuşunu tıklayın,
-Şifrenizi yeniden belirlemenizi sağlayacak olan bilgiler, e-posta adresinize gönderilecektir.

 

Siteye giriş yaptıktan sonra otomatik olarak “Güncel Aktiviteler” sayfasına yönlendirilirsiniz. Site içerisinde her zaman üst menüde yer alan “Ana Sayfa” bağlantısına veya sol üst köşdeki Beyazpano logosuna tıklayarak bu sayfaya erişebilirsiniz. Bu sayfaya ilk girişte herhangi bir güncelleme söz konusu olmadığından ana sayfayı boş olarak göreceksiniz. Dersinizi yarattıktan sonra veya diğer eğitmenleri arkadaş listenize ekledikçe bu alanda sınıflarınız veya diğer kullanıcıların aktiviteleriyle ilgili pek çok bildirimi görüntüleme imkanınız olacaktır.

 

Soldaki kolondaki bağlantılar yardımıyla profil sayfanıza, arkadaş listenize ve takviminize ulaşabilir, üye olduğunuz derslerin listesini görüntüleyebilirsiniz. Sağ taraftaki kolonda ise siteyi aktif olarak kullanmaya başladıktan sonra yaklaşan etkinlikleri, ödevleri ve sınavları görebilirsiniz.

 

Güncel aktiviteler sayfasının üst kısmında kısayol tuşları mevcuttur. Bu kısayol tuşları ve açıklamaları sırasıyla aşağıdaki gibidir.

 

-Güncelleme Yap: Bu kısayol yardımıyla bir veya birden fazla sınıfa ortak pano mesajı gönderebilirsiniz. İlgili kısma göndereceğiniz mesajı yazdıktan sonra aşağıda “Seçim Yap” tuşuna tıklayarak mesajı göndereceğiniz sınıf panolarını seçebilir ve “Gönder” tuşuyla mesajı gönderebilirsiniz. Buradan göndereceğiniz mesaj, seçmiş olduğunuz sınıf panolarında yayınlanacaktır. Dilerseniz mesajınızı yazdıktan sonra “Yükle” , “Dosyalar” ve “URL Ekle” bağlantılarıyla mesajınıza bilgisayarınızdan veya sanal diskinizden (Dosyalar) dosya veya internet adresi ekleyebilirsiniz.

 

-Etkinlik Düzenle: Bu kısayol yardımıyla birden fazla sınıf için ortak etkinlik düzenleyebilirsiniz. Açılacak pencerede ilgili alanları doldurduktan sonra, eğer etkinlik türü olarak “Zorunlu Etkinlik” veya “Serbest Etkinlik” seçeneklerinden birini seçtiyseniz hemen alt kısımda “Seçim Yap” tuşunun belirdiğini göreceksiniz. Etkinliğiniz, bu tuşa basarak seçeceğiniz sınıflar arasında ortak bir etkinlik olarak yayınlanacaktır. “Gönder” tuşuna tıklayarak etkinliğinizi oluşturabilirsiniz. Sınıf ana sayfasında yer alan “Etkinlik Düzenle” tuşu ile sadece ilgili sınıfa özel etkinlikler oluşturabilirsiniz. Bu konuda “1.3.5. Etkinlik Düzenleme” başlıklı yardım sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

-Ödev Ver: Bu kısayol yardımıyla aynı ödevi birden fazla sınıfınıza verebilirsiniz. Bu şekilde oluşturduğunuz ödev, seçim yaptığınız her sınıf altında o sınıfa özel olarak oluşturulacak ve böylelikle aynı ödevi her bir sınıf için ayrı ayrı oluşturmak zorunda kalmayacaksınız. Ödev ver kısayoluna tıkladıktan sonra zorunlu alanları doldurmanız gerekmektedir. Zorunlu alanların hemen alt kısımda yer alan “Seçim Yap” tuşuna basarak birden fazla sınıfı seçebilirsiniz. “Gönder” tuşuna tıklayarak ödevinizi oluşturabilirsiniz. Bu konuda “1.3.6. Ödevler” başlıklı yardım sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Geri Dön

 


 

 1.3. Ders ve Sınıf Sayfaları

 

1.3.1. Ders ve Sınıf Oluşturmak

 

Üst menüde yer alan Dersler bağlantısına tıklayarak ilgili sayfaya ulaşın.

 

Her ders, bir ad ve bu ad altında oluşturulmuş sınıflardan oluşur. Ders ismi, vermekte olduğunuz dersin ismidir (Örneğin Matematik). Sınıf ismi ise, bu dersi verdiğiniz sınıflar için kullanacağınız ismi ifade eder (Örneğin 9-B). Bu şekilde bir ders altında, bu dersi vermiş olduğunuz farklı sınıfların herbiri için ayrı bir tanımlama yapılması gerekmektedir. Bu şekilde her sınıfın kendine özel bir sınıf sayfası olacaktır.

 

Dersler sayfasına yönlendirildiğinizde, Ders Oluştur tuşuna tıklayarak dersinizi ve ilk sınıfınızı yaratabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan pencerede aşağıdaki alanları doldurmanız gerekmektedir:

 

-Ders İsmi: Vermekte olduğunuz ders (Örneğin Matematik).

-Sınıf İsmi: Bu ders altında oluşturacağınız ilk sınıfınıza bir isim verin (Örneğin 9-B)

-Eğitim Düzeyi: Bu alanda, ders altında yaratmış olduğunuz sınıfınızın eğitim düzeyini menüden seçmeniz gerekmektedir.

-Pano Mesajları Eğitmen Onayına Bağlı: Bu kutuyu işaretlerseniz, oluşturacağınız bu ders altındaki tüm sınıflarda öğrenciler tarafından ders panolarına yazılacak mesajlar, öğrenciler tarafından başlatılacak tartışmalar sizin onayınıza bağlı olacak ve ancak sizin onayınız sonrası yayınlanacaktır.

-Derse Üyelik Eğitmen Onayına Bağlı: Bu kutuyu işaretlerseniz, oluşturduğunuz bu ders için öğrencileriniz, kendilerine vereceğiniz ders kodu ile sisteme giriş yapabilecek ancak derse üye olabilmeleri sizin onayınıza bağlı olacaktır. Bu kutuyu işaretlemediğiniz taktirde, öğrencileriniz kendilerine vereceğiniz ders kodu ile sınıfınıza otomati olarak üye olabilecekler.

-Dersi Arşivle: Eğer bu alanı işaretlerseniz, ders altında oluşturacağınız tüm sınıfları salt okunur olarak tanımlarsınız. Bir başka ifadeyle bu seçenek işaretli iken sınıf kilitlenir ve siz de dahil hiç bir kullanıcı sınıf içeriğini değiştiremez. Sınıf içeriği sadece görüntülenebilir ve indirilebilir. Bu sebeple ders oluştururken bu kutuyu işaretlemek yerine, ders yılı bittiğinde sınıfı kilitlemek için bu kutuyu işaretlemeniz doğru olacaktır. Bu işlemi “Dersler” ana sayfasında ilgili dersin sağ tarafında yer alan “Dersi Düzenle” tuşunu tıklayarak yapabilirsiniz.

 

Kaydet tuşunu tıklayarak ilk dersinizi ve sınıfını oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

İlk dersinizi ve sınıfınızı oluşturduktan sonra otomatik olarak oluşturduğunuz sınıf sayfasına yönlendirileceksiniz. Artık öğrencilerinizi sınıfa davet etme zamanınız geldi.

 

Öğrenciler, bir derse iki şekilde kayıt olabilir;

 

Birinci alternatifte öğrenciler, eğitmenlerinden alacakları Giriş Kodu ile siteye ve sınıfınıza üye olabilirler. Her sınıf için sistemin yarattığı ve o sınıfa özel bir giriş kodu mevcut olup, bu kodu ilgili sınıf sayfasına girdiğinizde sol kolonda görebilirsiniz. Bu giriş kodunu öğrencilerinizle paylaşarak onların siteye üye olmalarını sağlayabilirsiniz. Öğrencileriniz Beyazpano ana sayfasında siteye üye olma seçeneğini seçtiklerinde, kendilerine bir sınıf giriş kodu sorulacak, ancak geçerli bir giriş kodu yazarlarsa üye olma ekranına geçebileceklerdir. Üye olan her öğrenci, otomatik olarak giriş kodunu yazdığı sınıfa kaydolacaktır. Öğrencileriniz siteye zaten üyelerse, üst menüde yer alan ‘Dersler’ başlığı altında bulunan ‘Bir Derse Katıl’ tuşuna basarak verdiğiniz kodu girip sınıfınıza üye olabilirler.

 

Öğrencileri sınıfa davet etmenin ikinci yöntemi ise, oluşturduğunuz sınıf sayfası altında sol kolonda yer alan “Öğrenci Davet Et” bağlantısına tıklamaktır. Açılacak pencerede yer alan boşluğa öğrencilerinizin e-posta adreslerini yazarak kendilerine davet e-postası gönderebilirsiniz. Bu e-posta üzerinde yer alan bağlantıya tıklayan her öğrenci kayıt ekranına düşecek ve bilgilerini eksiksiz doldurduğunda sınıfınıza otomatik kayıt olacaktır. Bazı durumlarda sistemin gönderdiği e-posta, karşı tarafın e-posta sayfasında “Gelen Kutusu” yerine “Önemsiz Elektronik Posta” veya “Gereksiz” isimli klasörlere düşebilmektedir. Bu konuda ilgili e-postayı almadığını söyleyen öğrencilerinize gerekli açıklamayı yapabilirsiniz. Öğrencileriniz siteye zaten üyelerse, kendilerine sistem üzerinden ‘Derse Katılım İsteği’ gidecektir ve kendileri kabul ettikleri taktirde sınıfınıza üye olacaktır.

 

Geri Dön

 


 

1.3.2. Dersler Ana Sayfası

 

Siteye giriş yaptığınızda üst menüde yer alan Dersler tuşunu tıklarsanız, oluşturmuş olduğunuz ders ve sınıfları gösteren ana sayfaya ulaşırsınız. Bu sayfada yer alan tuşlar ve açıklamaları aşağıdaki gibidir:

 

-Ders Oluştur: Bu tuşu tıklayarak yeni bir ders ve bu ders altında yeni bir sınıf oluşturabilirsiniz.

-Bir Derse Katıl: Eğitmenler, başka bir eğitmenin sınıfına misafir olarak katılabilirler. Bunun için bu tuşu tıklamalısınız. Ancak bu işlem öncesi ilgili dersin giriş kodunu bilmeniz gerekmektedir.

 

Aşağıda yer alan tuşlar, dersler sayfasında listelenen her bir dersin sağ tarafında yer almakta olup, ilgili ders ile ilgili düzenleme yapmanızı sağlar.

 

-Derse Sınıf Ekle: Hatırlanacağı üzere ilk dersinizi oluştururken sistem sizden bir adet de sınıf belirlemenizi istemişti. Eğer bu dersi birden fazla sınıfa anlatıyorsanız, ilave sınıfları bu bağlantıya tıklayarak tanımlayabilirsiniz.

-Dersi Düzenle: Bu tuşu tıklayarak daha önce oluşturmuş olduğunuz bir dersin ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bunlar için 1.3.1’de yer alan maddeleri okuyun. Özellikle ders yılı sonunda eğer dersi arşivlemek ve yazma erişimine kapatmak isterseniz, bu tuşu tıklayarak açılacak pencerede dersi salt okunur hale getirebilirsiniz.

 

Her bir ders isminin altında, o ders altında yer alan sınıflar yer almaktadır. Bu sınıf isimlerinin sağ tarafında ise her bir sınıf için bir çark ikonu yer almaktadır. Bu ikona tıkladığınızda açılacak menüden ilgili sınıfla ilgili düzenleme yapabilirsiniz.

 

Bu menü, dört seçenekten oluşmaktadır.

 

-Sınıfı Düzenle tuşunu tıklayarak sınıfınız ile ilgili ayarları ve tanımlamaları yeniden belirleyebilir,
-Öğrencileri Düzenle tuşunu tıklayarak ders altında yer alan üyeleri (öğrenciler veya misafirler) görüntüleyebilir ve düzenleyebilir,
-Öğrenci Davet Et seçeneği ile sınıfınıza öğrenci veya misafir davet edebilir, ve
-Sil seçeneği ile ilgili sınıfı silebilirsiniz. Bir sınıfı sildiğinizde, ilgili sınıfla ilgili tüm içerik de birlikte yok olacaktır. Bu işlemi geri çevirmek olanaksızdır.

 

Geri Dön

 


 

1.3.3. Sınıf Ana Sayfası ve Sınıf Panosu

 

Sınıf ana sayfası 3 bölümden oluşur. Sol kolonda sınıfınızla ilgili ana menü başlıkları yer almaktadır. Bu menüden tartışmalar, ödevler, sınavlar, not defteri, sınıf üyeleri ve kütüphane sayfalarına erişilebilir.

 

Ortadaki ana kolonda ise sınıf panosu yer almaktadır. Sınıf panosu, öğrenciler ve eğitmen arasında sınıf içerisinde iletişimin sağlandığı bölümdür.

 

Bu bölümde sınıfınıza hitaben mesajlar yazabilir, bu mesajlara “Dosyalar” tuşunu tıklayarak şahsi dosyalarınızı yüklediğiniz Dosyalar menüsü altından veya “Yükle” tuşunu tıklayarak sabit diskinizden seçeceğiniz dosyaları ekleyebilirsiniz. Bunun yanında “URL ekle” tuşunu tıklayarak paylaşmak istediğiniz internet adreslerini de pano mesajlarına ekleyebilirsiniz.

 

Sınıf panosuna mesaj yazdığınız alanın hemen altında yer alan Duyuru kutusunu işaretleyerek panoya yazacağınız mesaja duyuru özelliğini ekleyebilirsiniz. Bu şekilde yazılan mesajlar, diğer pano mesajlarından farklı bir renk tonunda panoda yayınlanır ve mesajı gönderdiğinizde öğrencileriniz, Bildirimler altında bu mesajla ilgili uyarı alırlar.

 

Ayrıca bu alanda yazılan her bir mesajın hemen altında yer alan bağlantılara tıklayarak her bir mesaj hakkında yorum yapabilir veya mesajı beğenebilirsiniz. Kendi yazmış olduğunuz veya öğrencileriniz tarafından bu panoya yazılmış olan mesajları, ilgili mesajın sağ üst köşesinde yer alan “x” işaretine tıklayarak silebilirsiniz.

 

Eğer dersi oluştururken pano mesajlarını eğitmen onayına bağlı hale getirdiyseniz, bu durumda sınıf altında değişik bölümlerde yer alan yer alan ve öğrencilerinizin yazmış olduğu tüm pano mesajları veya başlatmış oldukları tartışmalar sizin onayınız olmadan yayınlanamaz. Onaylama veya reddetme işlemini panolar üzerinde ilgili mesajın veya tartşma ana sayfasında ilgili tartışma başlığının hemen yanında (tartışma öğrenci tarafından başlatıldıysa) yer alan “Onayla” veya “Sil” seçeneklerine tıklayarak yapabilirsiniz.

 

Sınıf sayfasında en sağda yer alan kolon ise etkinlik düzenleme tuşu, farklı ders ve sınıflarınız arasında kolay geçişi sağlayan kısayol tuşu ve hemen altlarında yer alan “Yakında” bölümünden oluşur. “Yakında” başlığı altında Beyazpano size sadece bu sınıfı ilgilendiren ve yaklaşmakta olan önemli tarihleri (etkinlikler, ödevler, sınavlar vb.) bildirecektir.

 

Geri Dön

 


  

1.3.4. Tartışmalar

 

Beyazpano, eğitmenlerin istedikleri konu başlıkları altında öğrencileri arasında tartışmalar düzenlemelerine imkan sağlayan bir platformdur. Bu alana sınıf sayfasının sol tarafında yer alan menüden “Tartışmalar” başlığı tıklanarak ulaşılabilir.

 

“Tartışmalar” ana sayfasında “Tartışma Konusu Ekle” tuşu tıklanarak tartışma başlığı oluşturulabilir. Bu tuş tıklandığında açılacak pencereye aşağıdaki bilgilerin girilmesi gereklidir.

 

-Başlık: Tartışma konusu buraya yazılmalıdır.
-Açıklama: Bu bölüm mecburi bir alan olmayıp, tartışma ile ilgili açıklamaların belirtilebileceği bir alandır.
-Erişim: Bu bölümde tartışmaya erişimin nasıl olacağı belirlenmelidir. Seçenekler;

“Erişimi Tüm Sınıflara Aç” seçeneği işaretlenirse, sadece ilgili ders altında yer alan tüm sınıflar bu tartışmaya erişebilir. Bir başka ifadeyle ilgili ders altında kaç tane sınıf varsa, bu sınıflarda yer alan tüm öğrenciler ve misafirler tartışmaya erişebilir ve tartışma panosuna mesaj yazabilirler.

“Erişimi İlgili Sınıfa Aç” seçeneği işaretlenirse, sadece tartışmanın açıldığı sınıf bu tartışmaya erişebilir.

-Yükle, Dosyalar ve URL Ekle: Eğitmen, tartışma ile ilgili olarak destekleyici bazı dosyaları bu bağlantıları tıklayarak tartışmaya ekleyebilir. “Yükle” tuşu yardımıyla bilgisayarınız üzerindeki dosyalardan seçtiklerinizi, “Dosyalar” tuşu yardımıyla üst menüde yer alan Dosyalar bölümündeki kişisel dosyalarınızdan seçtiklerinizi, “URL Ekle” bağlantısı ile de internet adreslerini tartışmalara ekleyebilirsiniz.

 

“Kaydet” tuşuna tıklandığında tartışma başlığı oluşturulacaktır.

 

Ana tartışma sayfasında bulunan tartışma konu başlıklarının her birinin sağ tarafında yer alan çark ikonu tıklanarak, ilgili tartışmanın ayarları değiştirilebilir. Aynı zamanda bu çark ikonunu ilgili tartışma sayfasında yukarıda da görebilirsiniz.

 

Geri Dön

 


  

1.3.5. Ödevler

 

Bu bölüm, eğitmenlerin ilgili sınıfta ödev verebileceği ve öğrencilerin ödevlerini Beyazpano üzerinden eğitmenlerine gönderebilecekleri alandır.

 

Sınıf sayfanıza giriş yaptıktan sonra sol kolonda yer alan “Ödevler” bağlantısına tıklayarak Ödevler sayfasına erişebilirsiniz. Bu sayfaya ilk girişte sayfayı boş olarak göreceksiniz ancak Ödevler oluşturdukça aktif ve süresi geçmiş tüm Ödevler listesini bu sayfada görebilirsiniz.

 

Ödevler ana sayfasında “Ödev Ver” tuşu tıklanarak bir ödev oluşturulabilir. Bu tuş tıklandığında açılacak pencerede aşağıdaki bilgilerin girilmesi gereklidir:

 

-Ödev İsmi
-Açıklama: Bu alan zorunlu olmayıp, ödevle alakalı paylaşılmak istenen diğer bilgilerin girilebileceği alandır.
-Ödev Teslimi Kutusu: Eğitmen, öğrenciler tarafından tamamlanan ödevleri Beyazpano üzerinden teslim almak isterse bu kutuyu işaretleyebilir. Bu özellik aşağıda açıklanacaktır.
-Notsuz Ödev Kutusu: Verilecek olan ödev eğer notlandırılmayacaksa, bu kutu işaretlenebilir. Eğer bu kutu işaretlenmez ise, ilgili ödev için vereceğiniz notlar “Not Defteri” altında takip edilebilir.
-Not Değeri: Bu kısıma ödevin kaç puan üzerinden değerlendirileceği girilmelidir.
-Son Teslim Tarihi ve Saati: Bu bölüme ödevin öğrencileriniz tarafından teslim edilmesini istediğiniz son tarihi ve saati ifade eder ve takvimde bu şekilde hatırlatma yapılır. Ancak, öğrenciler bu tarihten sonra da sistem üzerinden ödev teslimi yapabileceklerdir.
-Yükle, Dosyalar ve URL Ekle: Eğitmen, ödevle ilgili olarak destekleyici bazı dosyaları bu bağlantıları tıklayarak ödeve ekleyebilir. “Yükle” tuşu yardımıyla bilgisayarınız üzerindeki dosyalardan seçtiklerinizi, “Dosyalar” tuşu yardımıyla üst menüde yer alan Dosyalar bölümündeki kişisel dosyalarınızdan seçtiklerinizi, “URL Ekle” bağlantısı ile de internet adreslerini ödeve ekleyebilirsiniz.

 

“Kaydet” tuşuna tıklandığınızda ödev oluşturulacaktır.

 

Ödevinizi oluşturduğunuz anda otomatik olarak sistem sizi ilgili ödevin sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfanın ortasında bilgi ve yorumların paylaşıldığı ödev panosu yer almaktadır. Sayfanın sağ tarafında ise “Ödev Teslimi” alanı yer almaktadır.

 

“Ödev Teslimi”özelliği, öğrencinin tamamladığı ödevi elektronik ortamda Beyazpano üzerinden eğitmenine gönderebildiği bir sistemdir. Eğitmen bu alanda öğrencilerinin listesini, ödevlerini gönderip göndermediklerini ve bu ödevlerin zamanında gönderilip gönderilmediğini takip edebilir. Öğrencinin ismi üzerine tıklandığında açılacak pencerede ödevi kendi bilgisayarınıza indirilebilir,ödevi notlandırabilir ve ilgili öğrenciye ödev ile ilgili geri bildirimde bulunabilirsiniz. Buraya girilecek ödev notu, otomatik olarak “Not Defteri”ne de yansıyacaktır.

 

Ödev yaratılırken tanımlanan ayarlar, “Ödevler” ana sayfasında her bir ödev isminin sağ tarafında yer alan çark ikonunu tıklamak suretiyle değiştirilebilir. Aynı zamanda bu çark ikonunu ilgili ödev sayfasında yukarıda da görebilirsiniz.

 

Geri Dön

 


  

1.3.6. Sınavlar

 

Beyazpano, sahip olduğu sınav modülü ile eğitmenlere sınav oluşturabilme, öğrencilere de bu sınavları Beyazpano üzerinden cevaplayabilme imkanını vermektedir.

 

Sınıf sayfanıza giriş yaptıktan sonra sol kolonda yer alan “Sınavlar” bağlantısına tıklayarak sınav sayfasına erişebilirsiniz. Bu sayfaya ilk girişte sayfayı boş olarak göreceksiniz ancak sınavlar oluşturdukça aktif ve süresi geçmiş tüm sınavlarınızın listesini bu sayfada görebilirsiniz.

 

Sınav sayfasında üst kısımda yer alan “Sınav Oluştur” tuşuna tıkladığınızda açılacak pencereye aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekmektedir:

 

-İsim: Sınava vermek istediğiniz isim
-Notsuz Sınav: Bu kutuyu işaretlerseniz öğrencilerin sınavdan alacakları not, “Not Defteri” sayfasına yansımayacak ve dolayısıyla öğrencinin yılsonu notunun hesabında dikkate alınmayacaktır.
-Son Cevaplama Tarihi: Sınavın takvim içinde yer almasını dilediğiniz tarih ve saati gösteren alandır.
-Sınav Panosu: Bu kutuyu işaretlerseniz, sınav oluşturulduktan sonra ilgili sınavın altında yorumların paylaşılabileceği bir pano aktif hale gelecektir.
-Yükle, Dosyalar ve URL Ekle: Sınav ile ilgili olarak destekleyici bazı dosyaları bu bağlantıları tıklayarak sınava ekleyebilirsiniz. “Yükle” tuşu yardımıyla bilgisayarınız üzerindeki dosyalardan seçtiklerinizi, “Dosyalar” tuşu yardımıyla üst menüde yer alan Dosyalar bölümündeki kişisel dosyalarınızdan seçtiklerinizi, “URL Ekle” bağlantısı ile de internet adreslerini sınava ekleyebilirsiniz.

 

“Kaydet” tuşuna tıkladığınızda sınavınız oluşturulacak ve sistem sizi oluşturduğunuz sınavın sayfasına yönlendirecektir.

 

Oluşturduğunuz sınava ait sayfa, “Sorular”, “Sınav Sonucu” ve “Sınav Panosu” ana başlıkları altında 3 bölümden oluşmaktadır. Hemen üst kısımda yer alan seçeneklerle bu bölümler arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu bölümlere ilişkin açıklamalar ise aşağıda yer almaktadır:

 

-Sorular:
Bu bölüm sınav sorularını tanımladığınız ve sınavla ilgili ayarları yaptığınız bölümdür. “Soru Ekle” tuşunu tıklayarak sınava soru eklemeye başlayabilirsiniz. Bu tuşun hemen yanında yer alan “Soru bankasından ekle” tuşu ise, daha önce oluşturduğunuz sınavlarda kullanmış olduğunuz soruları ekrana getirecek ve size bu soruları sınavda kullanma imkanı verecektir. Eğer ilk kez sınav oluşturuyorsanız, bu kısımda herhangi bir soru göremeyeceksiniz.

 

“Soru Ekle” tuşunu tıkladığınızda açılacak menüde 3 çeşit soru tipi göreceksiniz. Bu soru tipleri “Doğru/Yanlış”, “Çoktan Seçmeli” ve “Yazılı Tipi Soru” dur.

 

“Doğru-Yanlış” tipi soru tipini seçtiğinizde sistem sizden soru metnini girmenizi ve sorunun doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu belirlemenizi isteyecektir. Dilerseniz “Yükle” ve “Dosyalar” seçeneklerini tıklayarak soruya dosya ekleyebilirsiniz. Hemen üst kısımda bu sorunun puan değerini tanımlamanız gerekmektedir. Sistemin getirdiği 10 puanın üzerine tıklayarak bu puanı değiştirebilirsiniz. “Soru Oluştur” tuşuna tıklayarak soruyu sınava ekleyebilirsiniz. Eğer soruyu eklemekten vazgeçerseniz, yine üst kısımda yer alan “Soruyu Sil” tuşuna tıklamanız yeterlidir. Eklenen her soru, soru bankasına otomatik kaydolacaktır.

 

“Çoktan Seçmeli” soru tipini seçtiğinizde sistem sizden soru metnini girmenizi ve şıkları belirlemenizi isteyecektir. Normalde 2 adet cevap seçeneği mevcut olup, bu sayıyı artırmak “Yeni Bir Şık Ekle” tuşuna tıklamakla mümkündür. Dilerseniz “Yükle”ve “Dosyalar” seçeneklerini tıklayarak soruya ve cevaplara dosya ekleyebilirsiniz. Şıkları girdikten sonra hangi şıkkı doğru kabul ediyorsanız, o şıkkın sağ tarafındaki alanı işaretlemeniz gerekmektedir. Hemen üst kısımda bu sorunun puan değerini tanımlamanız gerekmektedir. Sistemin getirdiği 10 puanın üzerine tıklayarak bu puanı değiştirebilirsiniz. “Soru Oluştur” tuşuna tıklayarak soruyu sınava ekleyebilirsiniz. Eğer soruyu eklemekten vazgeçerseniz, yine üst kısımda yer alan “Soruyu Sil” tuşuna tıklamanız yeterlidir. Eklenen her soru, soru bankasına otomatik kaydolacaktır.

 

“Yazılı Tipi Soru” alternatifini seçtiğinizde, sistem sizden soru metnini girmenizi isteyecektir. Dilerseniz “Yükle”ve “Dosyalar” seçeneklerini tıklayarak soruya dosya ekleyebilirsiniz. “Soru Oluştur” tuşuna tıklayarak soruyu sınava ekleyebilirsiniz. Eğer soruyu eklemekten vazgeçerseniz, yine üst kısımda yer alan “Soruyu Sil” tuşuna tıklamanız gerekmektedir. Eklenen her soru, soru bankasına otomatik kaydolacaktır.

 

Soru ekleme işlemi bittiğinde ekranın sağ tarafında yer alan “Sınav Ayarları” başlığı altında sınavınızın yayın ayarlarını yapabilirsiniz.

 

Sınav ayarları başlığının hemen altında tanımlamış olduğunuz soruların toplam puan değerini görebilirsiniz. Bu kısmın altında ise iki bağlantı yer almaktadır. “Önizleme” bağlantısı ile sınavınızı yayınlamadan önce öğrenci gibi görüntüleyebilir, “Yazdır” seçeneği ile sınav sorularını yazıcıya göndermek için yeni bir pencerede görüntüleyebilirsiniz.

 

Bu kısmın altında yer alan “Başlatma Seçenekleri” üç seçenekten oluşur. Eğer henüz sınavı öğrencilerinize yayınlamak istemiyorsanız, “Sınavı Gizle” seçeneğinin seçili kalması gereklidir. Sınavı hemen yayınlamak için “Sınavı Başlat” seçeneğini seçmeniz gereklidir. Sınavın ileri bir tarihte sistem tarafından otomatik olarak yayınlanmasını isterseniz, “Başlangıç Zamanını Belirle” seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu seçenek seçildiğinde sistem sizden yayın tarihi ve saatini girmenizi isteyecektir.

 

Bu seçimi yaptıktan sonra eğer sınavınıza bir süre limiti koymak isterseniz alt kısımda yer alan seçeneği “Evet” olarak seçmelisiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde sistem sizden dakika cinsinden sınav süresini girmenizi isteyecektir. Herhangi bir öğrenci sınava başladığında ekranında bu süre belirecek ve sistem geri saymaya başlayacaktır. Eğer öğrenci sınavı bitirmeden süre dolarsa sistem öğrencinin o ana kadar cevaplamış olduğu soruları nihai cevap olarak dikkate alarak öğrencinin sınavını tamamlayacak ve size gönderecektir.

 

Bu kısmın altında “Sonuçları Göster” ve “Sorular Rastgele Gelsin” kutuları görülebilir. Sonuçları göster seçeneği işaretlenirse, hemen alt kısımda “Doğru Şıkları Göster” başlığıyla yeni bir seçenek daha belirecektir. Sadece “Sonuçları Göster” seçeneği işaretlenirse, öğrenciler sınavı tamamlayarak gönderdikten sonra sınavdaki soruları ve vermiş oldukları cevapları görebilirler. Eğer “Doğru Şıkları Göster” seçeneği de işaretlenirse, öğrenciler sınavı tamamlayarak gönderdikten sonra, kendi cevapları ile birlikte soruların doğru cevaplarını da görebilirler. Bu kutuları sınavı başlatırken işaretlemek zorunda değilsiniz. Tüm öğrenciler sınavı tamamlamadan sonuçları veya doğru şıkları görmelerini istemiyorsanız, sınavı yayınlarken bu kutuları boş bırakabilir, tüm öğrenciler sınavı tamamladıktan sonra işaretleyerek kaydedebilirsiniz.

 

“Sorular Rastele Gelsin” seçeneği işaretlenirse, sınavda sorular her bir öğrenciye farklı bir sıralamada gösterilecektir. Özellikle sınıfta veya bilgisayar laboratuvarında yapılacak sınavlarda bu özelliğin kullanılması önerilir.

 

Yukarıda belirtilen ayarlar yapıldıktan sonra “Ayarları Kaydet” tuşunu tıklayarak seçtiğiniz ayarları kaydetmelisiniz. Eğer yukarıda belirtilen “Sınavı Başlat” seçeneği seçildiyse, sınav o an yayınlanır ve artık eğitmenin sorulara müdahale etme imkanı kalmaz.

 

Sayfanın sağ üst köşesinde sınavın o anki durumunu “Yayında” veya “Yayında Değil” olarak takip etmeniz mümkündür. Bu bildirimin hemen sağ tarafındaki çark ikonuna tıklayarak sınavı oluştururken girmiş olduğunuz ayarları yeniden düzenlemek,sınavı başka bir sınıfa kopyalamak veya silmek mümkündür.

 

-Sınav Sonucu: Sınav sonuçlarını bu başlık altında görüntüleyebilirsiniz. Görüntülemeyi üstte yer alan bağlantılara tıklayarak öğrenci veya soru bazında yapabilirsiniz.

 

Soru bazında sınav sonucunu görüntülediğiniz takdirde, öğrencilerin her bir soruda gösterdikleri performansı ölçebilir, her bir soruda en yüksek, en düşük ve ilgili soruda sınıf ortalama puanını görebilirsiniz.

 

Öğrenci bazında seçeneği seçildiğinde sınavı oluşturduğunuz sınıf öğrencilerinin bir listesini göreceksiniz. Öğrencileriniz sınavı tamamladıkça bu bölümden sınavı tamamladıkları tarihi ve sınavdan aldıkları puanları veya notlandırmanız gerekip gerekmediğini görebilirsiniz. Sınavınızı sadece çoktan seçmeli veya doğru/yanlış tipinde sorularda oluşturduysanız, bu durumda herhangi bir öğrenci sınavı tamamladığında sistemin bu öğrenci için hesapladığı puanı bu kısımda göreceksiniz.

 

Eğer sınavınızda yazılı tipi soru mevcutsa, bu durumda not hesaplanmadan önce sizin yazılı tipi soruyu değerlendirmeniz ve puanlamanız gerekmektedir. Bunun için tabloda “Aldığı Puan” kolonunun hemen sağ tarafında bulunan “Değerlendirme” bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Bu bağlantıya tıkladığınızda öğrencinin sınav kağıdını, cevaplarını ve sistemin her bir soru için hesapladığı puanı göreceksiniz. Bu kısımda, yazılı tipinde soruya öğrencinin verdiği cevabı inceleyerek ilgili kutuya bu soru için öğrenciye vereceğiniz puanı girmeniz gerekmektedir. Puanlama işlemlerini bitirdiğinizde “Değişiklikleri Kaydet” tuşunu tıklayarak “Sınav Sonucu” sayfasına dönebilirsiniz. Eğer bütün yazılı tipte soruları puanladıysanız, öğrencinin sınavdan aldığı toplam puanın bu kısma yansıdığını göreceksiniz.

 

Sınav modülü, size sistem tarafından hesaplanan puana müdahale etme imkanı da vermektedir. Eğer hesaplanan puan üzerinde kendi insiyatifinizle bir değişiklik yapmak isterseniz, puan üzerine tıklamanız yeterlidir. Açılacak pencereye yeni puanı girip “Kaydet” tuşuna tıklamanız gerekmektedir. Bu işlem sonrası sistem puanı değiştirecektir. Bu işlemi her zaman değişen puanın hemen altında yer alan “Notu eski haline getir” bağlantısına tıklayarak iptal edebilirsiniz.

 

-Sınav Panosu: Sınav panosunda sizin ve öğrencilerinizin bu sınava özel yorumlarını paylaşabilecekleri bir alan yer almaktadır. Bu panonun hemen üzerinde sınav oluşturulurken eklenmiş veya paylaşılmış dosyalara erişim mümkündür.

 

Geri Dön

 


  

1.3.7. Not Defteri

 

Not Defteri, eğitmenin ders verdiği sınıflarında yer alan öğrencilerine vermiş olduğu ödev, sınav veya benzeri notları izleyebildiği bölümdür.

 

“Not Defteri” aşağıdaki not başlıklarını ihtiva eder:

 

-Beyazpano altında ödev verdiğinizde, ilgili ödevle ilgili “Not Defteri” altında sistem tarafından otomatik bir kolon oluşturulur. Notlandırdığınız öğrencilerin ilgili ödevden aldıkları notlar, otomatik olarak bu alana aktarılır.

 

-Beyazpano üzerinde sınav oluşturmanız ve sınavı başlatmanızı mütakip, ilgili sınavla ilgili “Not Defteri” altında sistem tarafından otomatik bir kolon oluşturulur. Notlandırdığınız öğrencilerin ilgili sınavdan aldıkları notlar, otomatik olarak bu alana aktarılır.

 

Unutulmamalıdır ki ödev veya sınav oluşturulurken ilgili seçenekler işaretlenerek ödevin veya sınavın notlandırılması ile ilgili seçim mutlaka yapılmalıdır.

 

Bunların dışında sınav ve ödevlerden bağımsız olarak, sınıfınızda notlandıracağınız başka konularla ilgili olarak not defterine ilave not başlıkları ekleyebilirsiniz. Bunun için “Not Defteri” sayfasında yukarıda yer alan “Yeni Not Başlığı” tuşunun tıklanması ve açılacak pencerede:

 

-Not Başlığı: Notlandıracağınız konu ismi
-Not Değeri: Bu konu için alınabilecek en yüksek not değeri
-Ağırlık: Bu notun öğrencinin yıl sonu not ortalamasındaki ağırlığı

 

bilgilerinin doldurulması gerekmektedir. Eğer ağırlık bilgisi doldurulmaz ise, sistem otomatik olarak her bir not başlığının ağırlığını eşit olacak şekilde ayarlar.

 

“Not Defteri” tablosunun ilk kolonu sınıfta yer alan öğrencileri, diğer kolonlar ise her biri ayrı bir not başlığı olmak üzere o sınıfta notlandırılacak başlıkları içerir. En sağdaki kolon ise her bir öğrencinin ve en alttaki satır ise sınıfın ortalama notunu gösterir.

 

Beyazpano not defteri, esnek bir şekilde tasarlanmıştır. Eğitmen, her bir not başlığı için ayrı bir ağırlık belirleyebilir. Bir başka ifadeyle öğrencinin yıl sonu notunu oluşturacak her bir not başlığının, yıl sonu notunun hesaplanmasında sahip olacağı ağırlığın belirlenmesi eğitmenin insiyatifindedir. Normal şartlarda sistem, %100 ağırlığı tablo üzerinde yer alan not başlıkları arasında eşit olarak dağıtır. Eğer herhangi bir not başlığının ağırlığı manuel olarak değiştirilirse, bu durumda sistem tüm ağırlıkları sıfırlar ve eğitmenden diğer not başlıkları için yeni ağırlıklar girmesini ister. Toplam ağırlık %100’ü geçemez.

 

Ağırlıkları manuel olarak belirlemek için tablonun ilk satırında yer alan herhangi bir not başlığının yanındaki kalem ikonuna tıklamanız yeterlidir. Açılacak pencerede, ilgili not başlığının ağırlığını belirleyebilirsiniz. Böylelikle eğitmen, bir sınıfta birden fazla notlandırma yapacağı her bir not başlığı için uygun göreceği ağırlığı belirleyebilir.

 

Eğitmen, herhangi bir öğrencisini not defteri üzerinden notlandıracaksa, öğrencinin isminin yer aldığı satır ile notlandıracağı not başlığının kesiştiği hücrede yer alan ikona tıklaması gerekir. Açılacak pencereye öğrenciye vereceği notu girebilir, dilerse alt tarafta yer alan kısma da öğrencinin bu notu ile ilgili yorum yazabilir. Bu not ve yorum, eğitmen notları yayınladığında öğrenci tarafından izlenebilir.

 

Bir not başlığı ile alakalı tüm notlar girildiğinde veya eğitmen daha öncesinde uygun görürse, notları öğrencilere yayınlayabilir. Notların yayınlanması için her kolonun en son satırında yer alan "Yayınla" kutusunun işaretlenmesi gerekmektedir. Notlar bir kere yayınlandığında bu işlem geri alınamaz ancak eğitmen tarafından daha önce verilen notlarda değişiklik yapılması mümkündür.

 

Eğitmen dilerse tablonun hemen üzerinde yer alan "Dışa Aktar" tuşuna basarak not defterini excel ile uyumlu bir dosyaya çevirip bilgisayarına indirebilir.

 

Geri Dön

 1.3.8. Sınıf Üyelerinin (Öğrenci ve Misafir) Yönetimi

 

Sınıf üyelerinin düzenlendiği alana, sınıf ana sayfasının sol tarafında yer alan Üyeler bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Her bir üyenin sağ tarafında yer alan çark ikonu tıklandığında açılacak menü yardımıyla ilgili üyeye mesaj gönderebilir veya bu üyeleri dersten çıkartılabilirsiniz. Sınıftan çıkartılan üyeler, ilgili sınıf altında yer alan ders materyaline erişim hakkını kaybederler ve sınıf altında göndermis oldukları ödevler ve sınavlar sistemden silinir. Ancak sınıftan çıkarılan üyelerin daha önceden panolara girdikleri mesajlar silinmeyecektir.

 

Sınıf üyeleri arasında, diğer eğitmenler arasından derse davet edilen misafirler olabilir. Eğer üye listesinde yer alan bir eğitmen varsa, bu eğitmenin isminin sağ tarafındaki ikon ilave bir seçeneği daha ihtiva eder. Bu seçenek “Yönetici Olarak Ata” seçeneğidir. Dersi yaratan eğitmen, eğer uygun görürse misafir eğitmeni sınıfa yönetici olarak atayabilir. Söz konusu yöneticiler, sınıfın idaresiyle ilgili eğitmenin yetkilerine (dersi veya sınıfı silmek dışında) sahip olurlar. Mevcut bir yöneticinin bu yetkileri, yine aynı menü yardımıyla geri alınabilir.

 

Geri Dön

 


  

1.3.9. Sınıf Kütüphanesi

 

“Sınıf Kütüphanesi”, eğitmenin öğrencileri ile dersle ilgili dosyaları paylaştığı alandır. Bu alan, sınıfa özel olup, ilgili ders altında bulunan her bir sınıf için ayrı bir dosya paylaşım alanı mevcuttur.

 

“Sınıf Kütüphanesi”’nin kontrolü tamamen eğitmene aittir. Öğrenciler bu alanda dosyaları sadece görüntüleyebilir. Öğrenciler, “Sınıf Kütüphanesi”’de paylaşılan dosyaları silemezler veya dosyaları değiştiremezler.

 

Herhangi bir sınıf sayfasına girildiğinde, sol kolonda yer alan menüde “Sınıf Kütüphanesi” tuşuna tıklayarak bu alana giriş yapabilirsiniz. Bu bağlantıya tıklarsanız hemen alt kısımda kütüphane altında klasör yaratabileceğiniz kısayol ikonları belirecektir. Soldaki ikon yeni bir klasör oluşturmanızı, ortadaki ikon seçili kütüphane klasörünü silmenizi, en sağdaki ikon ise seçili kütüphane klasörünün ismini değiştirmenizi sağlar.

 

Başlangıçta hiç bir klasör oluşturmamış olduğunuzdan aktif klasörünüz ana klasörünüzdür. Bir veya birden fazla klasör yaratsanız da, “Sınıf Kütüphanesi” tuşuna tıklayarak her zaman ana klasöre ulaşabilirsiniz. Hangi klasöre tıklarsanız, o klasör aktif hale gelir ve sağ taraftaki ana sayfada o klasör altında aşağıda yer alan işlemleri yapabilirsiniz.

 

‘Sınıf Kütüphanesi’ altında dosya paylaşmak aşağıdaki yöntemlerle mümkündür:

 

-Kütüphane ana sayfasında yer alan “Dosyalar’dan Paylaş” tuşunu tıklayarak Dosyalar sayfası altında yer alan sanal diskinize yüklediğiniz kişisel dosyalarınızdan paylaşım yapabilirsiniz.
-“Yükle” tuşunu tıklayarak bilgisayarınızda yer alan dosyalardan paylaşım yapabilirsiniz.
-‘Sınıf panosu’a yazmış olduğunuz herhangi bir mesaja eğer dosya eklerseniz, ekli dosyalar otomatik olarak kütüphane altına da kaydedilir.

 

“Sınıf Kütüphanesi” altında paylaşılan bir dosyanın silinebilmesi için dosya adının sol tarafında yer alan kutunun işaretlenmesi ve yukarıdaki “Dosya Sil” tuşuna tıklanması yeterlidir. Bu işlem birden fazla dosya için de aynı anda yapılabilir. Ayrıca her bir dosya adının sağ tarafında yer alan çark ikonuna tıkladığınızda açılacak menüden herhangi bir kütüphane dosyasını bilgisayarınıza indirebilir, dosyayı silebilir veya dosyayı sanal diskinize yani üst menüde yer alan “Dosyalar” klasörünüze kopyalayabilirsiniz.

 

Geri Dön

 


  

1.3.10. Etkinlik Düzenleme

 

Beyazpano, eğitmenlerin etkinlik düzenlemeleri ve bu etkinlikleri kolayca idare edebilmeleri için gerekli altyapıyı sağlamaktadır. Beyazpano altında etkinlik oluşturmak çok basittir. Bunun için:

 

-Güncel aktiviteler sayfasının üstünde yer alan Etkinlik Düzenle tuşu,

-Takvim sayfasında yer alan Etkinlik Düzenle tuşu,

-Sınıf ana sayfasında sağ tarafta yer alan Etkinlik Düzenle tuşuna tıklamak yeterlidir. Sınıf ana sayfasında yer alan Etkinlik Düzenle tuşu ile yaratılan etkinlikler sadece ilgili sınıf için geçerlidir. Bunun dışında yukarıda açıklanan birinci ve ikinci seçenekte yer alan tuşlar tıklandığında, birden fazla ders ve sınıf için ortak etkinlik düzenlenebilir.

 

Yukarıdaki bağlantılar tıklandığında, ekranda açılacak pencerede aşağıdaki alanların doldurulması gerekmektedir.

 

-Etkinlik Tarihi ve Saati: Bu alanda etkinlik tarihi ve saatinin girilmesi gerekmektedir.

-Bitiş Zamanı Ekle: Bu tuşa tıklandığında sistem bir başka tarih ve saat alanını daha forma ekler. Bu alana da eğer etkinliğin bir bitiş tarihi ve saati varsa yazılabilir. Bu alanı doldurmak mecburi olmayıp, “Bitiş Zamanı Olmasın” tuşuna tıklanarak tekrar gizlenebilir.

-Etkinlik Tanımı: Bu alan zorunlu bir alan olmayıp, etkinlikle alakalı paylaşılmak istenen diğer bilgilerin girilebileceği alandır.

-Etkinlik Türü: Etkinlik türleri aşağıda açıklandığı şekilde bu alanda belirlenebilir.

 

Özel etkinlikler, eğitmene ait özel etkinlikler veya hatırlatmalar olup, isteğe bağlı olarak başka insanlar da davet edilebilir. Bu etkinlik türü seçildiğinde ve etkinlik yaratıldığında sistem sadece etkinliği yaratan eğitmene özel bir etkinlik yaratır. Başka hiç bir kullanıcıya bu etkinlikle ilgili uyarı mesajı göndermez. Eğitmenin tercihleri doğrultusunda, etkinliğe ait sayfada yer alan “Misafir Davet Et” tuşu tıklanmak suretiyle arkadaşlar veya öğrenciler arasından seçilecek başka misafirler de etkinliğe davet edilebilir.

 

Zorunlu Etkinlik, sınıfta yer alan tüm öğrencilerin katılımının zorunlu olduğu aktivitelerdir. Eğer bu seçenek seçilirse öğrencilere katılımla ilgili bir tercih hakkı verilmez ve otomatik olarak etkinliğe dahil edilirler.

 

Serbest Etkinlik seçeneği seçildiğinde ise tüm sınıf üyelerine sistem tarafından davet gönderilir ve öğrenciler aktiviteye katılıp katılmayacaklarını sistem üzerinde seçim yaparak kendileri belirlerler.

 

-Etkinlik Panosu: Bu kutu işaretlendiğinde sistem, etkinlik sayfasında bilgi ve yorum paylaşımına izin veren bir panoyu etkin hale getirir.

-Seçim Yap Tuşu: Bu tuş, takvim sayfasında veya güncel aktivitiler sayfasında yer alan “Etkinlik Düzenle” tuşu kullanılarak bir etkinlik yaratılmak istendiğinde ve Sınıf Etkinlikleri (Zorunlu yada Serbest Etkinlik) seçeneği seçildiğinde aktif hale gelir.

 

Bu tuş tıklandığında açılacak pencere üzerinden etkinliğin duyurulacağı sınıf/ders seçiminin yapılması gereklidir. Birden fazla ders/sınıf seçilebileceği gibi yalnızca bir sınıf/ders de seçilebilir. Eğer birden fazla sınıf seçilirse, sistem bu etkinliği seçilen sınıflar için ortak bir etkinlik olarak algılar. Dolayısıyla her sınıf için ayrı bir etkinlik yaratmaz ancak davetli sınıfların erişebildiği tek bir ortak etkinlik yaratır ve bu sınıf üyelerini davet eder. Tekrar hatırlatmak isteriz ki, herhangi bir sınıf ana sayfasında yer alan “Etkinlik Düzenle” tuşu tıklandığında açılacak etkinlik oluşturma penceresinde “Seçim Yap” tuşu yer almayacaktır. Sınıf sayfalarında sadece ilgili sınıf için etkinlik oluşturulabilir.

 

-Yükle, Dosyalar ve URL Ekle: Eğitmen, etkinlikle ilgili olarak destekleyici bazı dosyaları bu bağlantıları tıklayarak etkinliğe ekleyebilir. “Yükle” tuşu yardımıyla hard diskiniz üzerindeki dosyalarınızdan seçtiklerinizi, “Dosyalar” tuşu yardımıyla Dosyalar bölümünde sakladığınız kişisel dosyalarınızdan seçtiklerinizi, “URL Ekle” bağlantısı ile de internet adreslerini etkinliğe ekleyebilirsiniz.

 

“Gönder” tuşu tıklandığında etkinliğiniz yaratılacaktır.

 

Yaratılan etkinliğin ayarları, her bir etkinlik sayfasında yukarıda sağda yer alan çark tuş vasıtasıyla değiştirilebilir veya etkinlik tamamıyla silinebilir.

 

Oluşturduğunuz veya katılacağınız tüm etkinlikleri “Takvim” altında takip edebilirsiniz. Takviminizde yer alan etkinliklerin üzerine tıklayarak ilgili etkinlik sayfasına girebilir, etkinlik ve katılımcılarla ilgili bilgi alabilir veya etkinlik panosunda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

Oluşturduğunuz veya katılacağınız tüm etkinlikleri ayrıca anasayfanızda sağ tarafta yer alan “Yakında” altında takip edebilirsiniz.

 

Son olarak da sınıf anasayfasında sağ tarafta yer alan “Yakında” başlığı altında da sadece ilgili sınıfa özgü olan etkinlikleri görüntüleyebilirsiniz.

 

Geri Dön

 


  

1.4. Takvim

 

Takvim özelliği, önemli tarihleri takip etmenize olanak sağlayan bir özelliktir. Takvimde aşağıdaki öğeler otomatik olarak takip edilir.

 

-Eğitmenin oluşturduğu veya davetlisi olduğu tüm etkinlikler,
-Eğitmenin kendi sınıfı altında oluşturduğu veya misafir olarak bulunduğu sınıflarda başka eğitmenler tarafından oluşturulan ödevler,
-Eğitmenin kendi sınıfı altında oluşturduğu veya misafir olarak bulunduğu sınıflarda başka eğitmenler tarafından oluşturulan sınavlar.

 

Takvim sayfasında “Etkinlik Düzenle” tuşu tıklanarak etkinlik oluşturulabilir. Bu konu hakkında “1.3.10. Etkinlik Düzenleme” başlığı altından detaylı bilgiye ulaşılabilir.

 

Takvim üzerinde yer alan “Gün” , “Hafta” ve “Ay” tuşları tıklanarak değişik görüntüleme şekillerinden biri seçilebilir.

 

Takvim altında yer alan öğeler, türlerine göre farklı renklerle ifade edilirler. Bu renkler ve açıklamalar, takvimin hemen üzerinde görülebilir.

 

Geri Dön

 


 

1.5. Sanal Diskiniz ve Dosya Yöneticisi (Dosyalar)

 

Dosyalar bağlantısı, üst menüde yer almakta olup, tıklandığında Beyazpano tarafından kullanıcıya ayrılan özel dosya saklama alanına erişim sağlar. Burada saklanan dosyalar sınıfların altında yer alan kütüphanelerde paylaşabileceği gibi, sınıf panolarına yazılan mesajlara, ödevlere, sınavlara ve tartışmalara da eklenebilir. Ayrıca, burada saklanan dosyaları profil sayfanızda veya özel mesajlarınızda paylaşılabilirsiniz.

 

Dosyalar sayfasında sol taraf, klasörlerinizi yönetebileceğiniz alandır. “Dosyalar” klasörü ana klasörünüz olup, üstteki ikonlar kullanılarak yeni klasörler açılabilir, bunların isimleri değiştirilebilir veya var olan klasörler silinebilir. Herhangi bir klasöre tıklandığında, ilgili klasör aktif konuma geçer ve ana sayfada klasörün içerdiği dosyalar listelenir.

 

Herhangi bir dosyanın ismi değiştirilmek istenirse, ilgili dosya adına tıklanması yeterli olacaktır. Aynı şekilde açıklama kolonuna dosya ile ilgili bir açıklama yazılmak istenirse, ilgili kısmın tıklanması yeterlidir.

 

Orta kısımda yer alan ana bölüm ilgili klasörün içeriğinin görüntülendiği alandır. Bu alanın üst kısmında yer alan “Yükle” tuşuna tıklandığında, kullanıcının bilgisayarından bu alana dosya transferi yapılabilir. Yüklenen her bir dosyanın sağ tarafında yer alan menüden dosya yönetimi yapılabilir. Bu menüde yer alan “Sil” seçeneği tıklandığında seçilen dosya silinebilir, “İndir” seçeneği tıklandığında seçili dosya bilgisayara indirilebilir, “Kopyala” seçeneği ile seçili dosya başka bir klasöre kopyalanabilir veya “Taşı” seçeneği tıklandığında ilgili dosya bulunduğu klasörden çıkarılıp başka bir klasöre taşınabilir.

 

Dosya isimlerinin sol tarafında yer alan kutular seçilmek suretiyle birden fazla dosya seçimi yapılabilir ve yukarıdaki dosya yönetim menüsü yardımıyla seçili dosyalar silinebilir, kopyalanabilir veya taşınabilir.

 

Üst kısımda yer alan menüdeki “Türe Göre Sırala” tuşu yardımıyla dosya türleri arasında filtreleme yapılabilir. Örneğin, birçok dosyanız var ise ve daha önce kaydettiğiniz bir sunumu arıyorsanız, PowerPoint formatındaki dosyaları filtreleyip hızlıca aradığınız dosyaya ulaşabilirsiniz.

 

Geri Dön

 


 

1.6. Mesajlar

 

Mesajlar, kullanıcının mesajlarını takip edebileceği veya diğer kullanıcılara mesaj gönderebileceği alandır. Beyazpano kuralları ve politikaları gereği yalnızca eğitmenler arası veya öğrenciler arası mesajlaşmaya müsade edilmektedir. Eğitmenler doğrudan öğrencilere mesaj atamazlar. Bunun istisnası, eğitmen ve öğrencinin aynı sınıfın üyesi olması durumudur.

 

Yeni bir özel mesaj alındığında üst menüde yer alan “Mesajlar” bağlantısının hemen üstünde, mesaj kutusunda kaç adet okunmamış mesaj olduğu kırmızı fontla kullanıcıya bildirilir. Mesajlar bağlantısına tıklandığında “Gelen Kutusu” içeriğine erişilebilir. Sol taraftaki bağlantılar kullanılarak gönderilmiş mesajlar görüntülenebilir veya başka bir kullanıcıya mesaj atılabilir. “Mesaj Yaz” bağlantısı tıklandığında, “Alıcılar” kısmına mesajın kime gönderileceğinin yazılması gereklidir. Otomatik tamamlama özelliği sayesinde mesaj gönderilmek istenen kullanıcının isminin ilk birkaç harfi ilgili alana yazıldığında, sistem otomatik olarak listeden bu filtrelemeye uyan kullanıcıları listeler ve alıcı seçimi kolaylıkla yapılabilir. Diğer alanları da doldurduktan sonra “Gönder” tuşuna tıklanarak mesaj gönderilebilir. Birden fazla kullanıcıya mesaj göndermek mümkündür.

 

Mesajların sol tarafında yer alan kutular işaretlenerek mesajlar seçilebilir ve yukarıda yer alan “Sil” tuşu yardımıyla silinebilir.

 

Geri Dön

 


 

1.7. Site İçinde Arama Yapma

 

Üst menüde yer alan büyüteç ikonuna tıklanarak, bu alana yazacağınız anahtar kelimeler ile eğitmen ve öğrenciler ile dersler arasında arama yapılabilir. Arama sonuçları karışık olarak görüntüleneceğinden, sol tarafta yer alan “Kişiler” ve “Dersler” seçenekleri tıklanarak filtreleme yapılabilir.

 

Arama sonucu listelenen kullanıcı isimlerinin sağ tarafında yer alan menüler yardımıyla kullanıcıya;


- Mesaj gönderilebilir
- Arkadaşlık isteği gönderilebilir. Eğer söz konusu kullanıcı halihazırda arkadaş listenizde kayıtlıysa, bu durumda “Arkadaş Listemden Sil” seçeneği görüntülenecektir.
- “Engelle” seçeneğine tıklayarak ilgili kişiyi bloke edebilirsiniz; böylikle ilgili kişi, gizlilik ayarlarınız nasıl olursa olsun, sizinle ilgili hiç bir bilgiye sistem üzerinden ulaşamayacak ve size mesaj gönderemeyecektir. Engellediğiniz kişileri “Gizlilik Ayarları” sayfanızda görüntüleyebilir, engeli kaldırabilirsiniz.

İlgili kullanıcıların ismine tıklanarak, kendilerinin profil bilgilerine ve güncellemelerine (gizlilik ayarları izin verdiği ölçüde) ulaşılabilir.

 

Arama sonucu listelenen ders isimlerinin sağ tarafında yer alan menüden “Katıl” seçeneği tıklanarak ilgili derse katılım sağlanabilir. Bunun için ilgili dersin giriş kodunun bilinmesi gereklidir.

 

Geri Dön

 


 

1.8. İstekler

 

Eğitmenler zaman zaman başka kullanıcılardan arkadaşlık istekleri, etkinlik katılım istekleri veya ders katılım istekleri alabilirler. Söz konusu istekler üst menüde büyüteç ikonunun hemen sağında yer alan ‘İstekler’ ikonu altından takip edilebilir. İlgili ikon tıklandığında o an beklemekte olan istekler görüntülenebilir ve “Kabul Et” veya “Reddet” seçenekleri ile yönetilebilir.

 

Menünün en altında yer alan “Tüm İstekleri Göster” bağlantısı tıklanırsa, ilgili istekler sayfasına yönlendirilirsiniz.

 

Geri Dön

 


 

1.9. Bildirimler

 

Bildirimler altında; arkadaşlarınızın ve öğrencilerinizin önemli bazı aktiviteleri ile ilgili olarak kısa bilgi mesajları alırsınız. Bunlar;

 

- Sistem üzerinde yaratmış olduğunuz sınıflara öğrencileriniz dahil olduğunda
- Öğrencileriniz ödev teslimi yaptığında
- Öğrencileriniz sistem üzerinden sınav tamamladığında
- Arkadaşlık teklifiniz başka bir kullanıcı tarafından kabul edildiğinde
- Panolarda veya profilinizde yapmış olduğunuz yorumlar diğer kullanıcılar tarafından beğenildiğinde
- Panolarda veya profilinizde yapmış olduğunuz yorumlar altında diğer kullanıcılar tarafından yorumlar yapıldığında

 

Söz konusu kısa bildirimleri bu menü altından takip edebilirsiniz. Gelen bildirimler, her bir bildirimin sağ tarafında yer alan “X” işaretine tıklanmak suretiyle kaldırılabilir. Menüden silinen bildirimlere, “Tüm Bildirimleri Listele” bağlantısı tıklanarak ulaşılabilir. Bu alanda ayrıca çoklu kaldırma işlemi gerçekleştirilebilir.

 

Geri Dön

 


 

1.10. Ayarlar

 

1.10.1. Bildirim Ayarları

 

Kullanıcı, bu seçenek altından e-posta ile alınacak bilgilendirme mesajlarını kontrol edebilir. Her bir eylem ve söz konusu eylemin sonucunda bir bildirim postası alıp almamak, “Evet/Hayır” seçeneklerinden biri seçilerek ayarlanabilir.

 

Geri Dön

 


 

1.10.2. Şifre Değiştir

 

Kullanıcı şifresinin değiştirildiği alandır.
Eğer şifrenizi unuttuysanız;

 

-“Şifremi Unuttum” bağlantısını tıklayın,
-Yönlendirildiğiniz sayfada yer alan alana e-posta adresinizi yazarak Gönder tuşunu tıklayın,
-Şifrenizi yeniden belirlemenizi sağlayacak olan bilgiler, e-posta adresinize gönderilecektir.

 

Geri Dön

 


 

1.10.3. Gizlilik Ayarları

 

Gizlilik ayarları, kullanıcının “Profil”, “Güncellemeler”, “Dersler”, “E-posta Adresi” ve “Mesajlaşma” gibi konularda çeşitli tipte kullanıcılara görüntüleme veya işlem yapma yetkisi vereceği alandır. Bu kısımda “Hiç Kimse” , “Arkadaşlarım”, “Okulumdakiler/Arkadaşlarım” ve“Kayıtlı Kullanıcılar” seçeneklerinden biri seçilir. Örneğin, E-posta seçeneği için ‘Arkadaşlarım’ seçeneği belirlenirse, kullanıcının arkadaş listesindeki kişiler sadece bu e-posta adresini görüntüleyebilir.

 

Hiç kimse seçeneği yalnızca sizi, arkadaşlarım seçeneği arkadaş listenizdeki kişileri, okulumdakiler seçeneği profilinizde sizle aynı okulu belirlemiş olan veya sizinle aynı sınıfları paylaşan tüm kullanıcıları, son olarak kayıtlı kullanıcılar ise tüm Beyazpano kullanıcılarını temsil etmektedir.

 

Gizlilik ayarları tamamlandığında, aşağıda yer alan “Gizlilik Ayarlarını Güncelle” tuşu tıklanarak değişiklikler kaydedilir.

 

Bu bölme altında, profilinize ulaşmasını engellediğiniz kişiler listesini de görebilirsiniz.

 

Geri Dön

 


 

1.10.4. Yardım

 

Beyazpano Yardım Sayfası’na bu menüden ulaşılabilir.

 

Geri Dön

 


 

1.11. Arkadaşlarım

 

Arkadaş listenize, “Ana Sayfa” da soldaki kolonda yer alan “Arkadaşlarım” bağlantısı tıklanarak ulaşılabilir. Beyazpano politikaları ve kuralları gereği, eğitmenler kendi aralarında, öğrenciler de kendi aralarında arkadaş olabililer. Hiçbir koşulda eğitmenler ve öğrenciler birbirlerini arkadaş listelerine ekleyemezler.

Arkadaş listesinde yer alan her bir kullanıcının isminin sağ tarafında yer alan menü yardımıyla, ilgili kullanıcı arkadaş listesinden silinebilir veya ilgili kullanıcıya mesaj gönderilebilir. Arkadaş listesinde yer alan kullanıcıların ismine tıklanarak, kendilerinin profil bilgilerine ve güncellemelerine ulaşılabilir.

 

Geri Dön

 


 

1.12. Profil Bilgisi ve Güncellemeler

 

Profil sayfasına, üst menüde sağ tarafta yer alan kullanıcı isminize tıklayarak veya ana sayfada sol tarafta yer alan “Profil” bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Profil sayfası üç ana bölümden oluşmaktadır:

 

-“Güncellemeler” sayfasında yer alan panoya kullanıcı tarafından kişisel güncellemeler yazılabilir,
-“Profil Bilgisi” sayfasından, kullanıcının kendisi için doldurduğu profil sayfası görüntülenebilir. Üstte yer alan “Düzenle” tuşuyla profil bilgileri değiştirilebilir. Sisteme kayıt olduktan sonra okulunuzu bu bölümdeki liste

 

Geri Dön

 


 

İlave sorularınız için lütfen http://www.beyazpano.com/contact adresindeki formu doldurarak Beyazpano Ekibi ile temasa geçin.

 

 

Geri Dön