Öğrenci Hesabı Yardım Sayfaları

ÖĞRENCİ HESABI

YARDIM ANA BAŞLIKLARI


 

2.1. Öğrenci Olarak Siteye Kayıt

2.2. Siteye Giriş ve Güncel Aktiviteler Sayfası

 

2.3. Ders ve Sınıf Sayfaları

2.3.1. Dersler Ana Sayfası ve Sınıf Sayfaları

2.3.2. Sınıf Ana Sayfası ve Sınıf Panosu

2.3.3. Etkinlikler

2.3.4. Ödevler

2.3.5. Tartışmalar

2.3.6. Kütüphane

2.3.7. Not Defteri

2.3.8. Sınavlar

 

2.4. Takvim

2.5. Sanal Diskiniz ve Dosya Yöneticisi

2.6. Mesajlar

2.7. Site İçinde Arama Yapma

2.8. İstekler

2.9. Bildirimler

 

2.10. Ayarlar

2.10.1. Bildirim Ayarları

2.10.2. Şifre Değiştir

2.10.3. Gizlilik Ayarları

2.10.4. Yardım

 

2.11. Arkadaş Listesi

2.12. Profil Bilgisi ve Güncellemeler

 

 

 

 

Yardım Ana Sayfasına Dön

Beyazpano Ana Sayfasına Dön
2.1. Öğrenci Olarak Beyazpano'ya Kayıt

 

Giriş sayfasında;

 

-Öğrenci tuşunu tıklayın ve açılan pencereye eğitmeninizden aldığınız giriş kodunu yazın,

-Ekrana gelecek olan pencerede İsim, Soyad, Cinsiyet,  E-Posta adresi, Şifre ve Şifre Doğrula alanlarını doldurun.

 

Kayıt Ol tuşuna tıkladığınızda, Beyazpano’ya üyeliğiniz gerçekleşecek ve Ana Sayfa’ya yönlendirileceksiniz.

 

Kişisel bilgilerinizi ve okulunuzu, Profil>Profil Bilgisi sayfasında Düzenle tuşuna tıklayarak düzenleyebilirsiniz. 

 

Geri Dön  

2.2. Siteye Giriş ve Güncel Aktiviteler Sayfası

 

 

Beyazpano.com giriş sayfasında;

 

-Üst menüde yer alan Giriş tuşunu tıklayın,

-E-posta ve şifre alanlarını doldurun,

 

Giriş tuşunu tıklayarak siteye girişinizi tamamlayın.

 

Eğer şifrenizi unuttuysanız;

 

-“Şifremi Unuttum” bağlantısını tıklayın,

-Yönlendirildiğiniz sayfada yer alan alana e-posta adresinizi yazarak Gönder tuşunu tıklayın,

-Şifrenizi yeniden belirlemenizi sağlayacak olan bilgiler e-posta adresinize gönderilecektir.

 

Siteye giriş yaptıktan sonra otomatik olarak Sınıf Ana Sayfasına yönlendirileceksiniz ve burada giriş kodunu yazmış olduğunuz ders ve sınıf ismini göreceksiniz. Sınıf ismine tıkladığınızda sistem sizi sınıf sayfasına yönlendirecektir. Ancak giriş kodunu yazmış olduğunuz sınıfa üyelik eğitmen onayına bağlı ise, bu durumda sınıf isminin hemen yanında “Eğitmen onayı bekliyor” açıklaması yer alacak ve eğitmeniniz onaylayana kadar sınıf sayfasına girmeniz mümkün olmayacak.

 

Üst menüde yer alan “Ana Sayfa” bağlantısına veya sol üst köşdeki Beyazpano logosuna tıklarsanız, sistem sizi “Güncel Aktiviteler”  sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfaya ilk girişte herhangi bir güncelleme söz konusu olmadığından ana sayfayı boş olarak göreceksiniz. Siteyi aktif olarak kullandıkça bu alanda sınıflarınız veya diğer kullanıcıların aktiviteleriyle ilgili pek çok bildirimi görüntüleme imkanınız olacaktır.

 

Soldaki kolondaki bağlantılar yardımıyla profil sayfanıza, arkadaş listenize ve takviminize ulaşabilir, üye olduğunuz derslerin listesini görüntüleyebilirsiniz. Sağ taraftaki kolonda ise siteyi aktif olarak kullanmaya başladıktan sonra yaklaşan etkinlikleri, ödevleri ve sınavları görebilirsiniz.

 

Geri Dön 

 


 

2.3. Ders ve Sınıf Sayfaları

 

2.3.1. Dersler Ana Sayfası

 

Siteye giriş yaptığınızda üst menüde yer alan “Dersler” tuşunu tıklarsanız, üyesi olduğunuz ders ve sınıfları gösteren ana sayfaya ulaşırsınız. Bu sayfada sınıf isimlerinin üzerine tıklayarak gitmek istediğiniz sınıf sayfasına giriş yapabilirsiniz.

 

Ayrıca yukarıda yer alan “Bir Derse Katıl” tuşuna tıklayarak başka derslere katılmak mümkündür. Ancak, bu işlem öncesi ilgili dersin giriş kodunun eğitmeniniz tarafından size verilmiş olması gerekmektedir.

 

Geri Dön  

2.3.2. Sınıf Ana Sayfası ve Sınıf Panosu

 

Sınıf ana sayfası 3 bölümden oluşur. Sol kolonda sınıfınızla ilgili ana menü başlıkları yer almaktadır. Bu menüden tartışmalar, ödevler,sınavlar, not defteri, sınıf üyeleri  ve kütüphane sayfalarına erişilebilir.

 

Ortadaki ana kolonda ise sınıf panosu yer almaktadır. Sınıf panosu, öğrenciler ve eğitmen arasında sınıf içerisinde iletişimin sağlandığı bölümdür.

 

Bu bölümde panoya mesajlar yazabilir, bu mesajlara “Dosyalar” tuşunu tıklayarak şahsi  dosyalarınızı yüklediğiniz Dosyalar menüsü altından veya “Yükle” tuşunu tıklayarak bilgisayarınızdan seçeceğiniz dosyaları  ekleyebilirsiniz. Bunun yanında URL ekle tuşunu tıklayarak paylaşmak istediğiniz internet adreslerini de pano mesajlarına ekleyebilirsiniz.

 

Eğitmeniniz sınıf panosuna normal mesaj yazabildiği gibi duyuru şeklinde de mesaj yazabilir. Bu şekilde yazılan mesajlar, diğer pano mesajlarından farklı bir renk tonunda panoda yayınlanır. Eğitmeniniz tarafından sınıf panosuna yazılan duyurularla ilgili olarak Bildirimler menüsü altında bilgilendirileceksiniz.

 

Sınıf panosuna yazılan mesajların hemen altında yer alan bağlantılara tıklayarak her bir mesaj hakkında yorum yapabilir veya mesajı beğenebilirsiniz. Kendi yazmış olduğunuz mesajları, ilgili mesajın sağ üst köşesinde yer alan “x” işaretine tıklayarak silebilirsiniz.

 

Sınıf sayfanızda en sağda yer alan kolon ise farklı ders ve sınıflarınız arasında kolay geçişi sağlayan  kısayol tuşu ve hemen altlarında yer alan “Yakında” bölümünden oluşur. “Yakında” başlığı altında Beyazpano size sadece bu sınıfı ilgilendiren ve yaklaşmakta olan önemli tarihleri (etkinlikler, ödevler, sınavlar vb.) bildirecektir.

 

Geri Dön 

 


 

2.3.3. Etkinlikler

 

Sınıf altındaki etkinlikler eğitmeniniz tarafından organize edilen aktivitelerdir. Eğitmeniniz bir etkinlik tanımladığında etkinliğin tipine bağlı olarak doğrudan etkinliğe dahil edilebilir veya sizden etkinliğe katılım hakkında olumlu veya olumsuz seçim yapmanız istenebilir. Eğer eğitmeniniz Zorunlu Etkinlik oluşturmuş ise, bu durumda sistem sizi “Bildirimler” menüsü altında aktivite hakkında bilgilendirecektir. Eğer eğitmeniniz Serbest Etkinlik oluşturmuş ise bu durumda sistem bilgilendirmenizi “İstekler” menüsü altında yapacak ve aynı menüde etkinliğe katılımınızı onaylamanızı veya reddetmenizi isteyecektir.

 

Sınıf anasayfasında sağ tarafta yer alan “Yakında” başlığı altında sadece ilgili sınıfa özgü olan etkinlikleri görüntüleyebilirsiniz.

 

Onayladığınız veya katılımınız mecburi olan bütün etkinlikleri  “Takvim” altında yada “Anasayfa” altında  takip edebilirsiniz. Takviminizde yada Anasayfasınızda yer alan etkinliklerin üzerine tıklayarak ilgili etkinlik sayfasına girebilir, etkinlik ve katılımcılarla ilgili bilgi alabilir veya etkinlik panosunda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

Geri Dön 

 


 

2.3.4. Ödevler

 

Ödevlerin listelendiği sayfaya ulaşmak için sınıf ana sayfasında sol kolondaki menüden “Ödevler” bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.

 

Beyazpano, eğitmenin site üzerinden ödev vermesine ve öğrencilerin ödevlerini yine site üzerinden eğitmenlerine ulaştırmalarına olanak sağlayan bir altyapıya sahiptir.

 

Eğitmeniniz tarafından bir ödev verildiğinde, bu gelişme size “Bildirimler” menüsü altında sistem tarafından duyurulacaktır. İlgili bildirim mesajında  yer alan ödev ismine tıkladığınızda ise sistem sizi ödev sayfasına yönlendirir. Bunun dışında sınıf ana sayfasında yer alan “Ödevler” bağlantısına tıklayarak ödev ana sayfasına giriş yapabilirsiniz. Burada halen aktif olan veya geçmişte verilmiş olan ödevlerin listesine ulaşmak ve üstlerine tıklayarak ödev sayfalarına giriş yapmak mümkündür.

 

Herhangi bir ödev sayfasına giriş yaptığınızda sol kolonda sınıf ana menüsünü, ortada yer alan kolonda ödev bilgilerini ve eğer aktif hale getirilmiş ise ödev panosunu, sağdaki kolonda ise ödevinizi eğitmeninize gönderebileceğiniz “Ödev Teslimi” alanı yer almaktadır.

 

“Ödev Teslimi”, öğrencinin tamamladığı ödevi elektronik ortamda Beyazpano üzerinden eğitmenine gönderebildiği bir sistemdir. Bu bölümde yer alan “Ödev Gönder” tuşu tıklanarak tamamlanan ödevin eğitmene elektronik ortamda gönderilmesi sağlanır. Burada yapılacak işlemler kısaca aşağıdaki gibidir:

 

-“Açıklama” alanına ödevle ilgili eğitmeninize iletmek istediğiniz açıklamayı yazabilirsiniz.

 

-“Yükle” tuşuna tıkladığınızda sistem bilgisayarınızdan ilgili ödev dosyasını seçmenizi isteyecektir.

 

“Ödev Gönder” tuşu tıklanarak ilgili dosya açıklamayla birlikte sisteme yüklenir.

 

Ödev yüklendikten sonra eğer yüklenen dosyanın revize edilmesi gerekirse, “Ödev Gönder” tuşuna tekrar tıklayarak açılacak pencerede “Yükle” tuşuna tıklayarak yeni ödevi yüklemeniz ve  “Ödevi Tekrar Gönder” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ödevi tekrar gönderirseniz, sistem otomatik olarak eski dosyayı sistemden silecek yerine yeni gönderinizi dikkate alacaktır. Eğer birden fazla dosyayı ödev olarak gönderecekseniz, bu durumda “Yükle” tuşuna bastığınızda açılacak pencerede bilgisayarınızdan dosyaları seçerken klavyeniz üzerinde CTRL tuşuna basılı tutarak sırayla göndermek istediğiniz dosyalar üzerine mouse ile tıklamanız, gündereceğiniz tüm dosyaları seçtikten sonra “Ödevi Tekrar Gönder” tuşuna tıklamanız gerekmektedir.

 

Ödevi gönderdikten sonra “Ödev Teslimi” alanında gönderdiğiniz dosyayı ve diğer bilgileri görebilirsiniz. Eğitmeniniz tarafından ödev notunuz açıklandığında, bununla ilgili Bildirimler menüsü altında bir sistem mesajı alacaksınız. Bu mesajı aldığınızda “Not Defteri” ni ziyaret ederek notunuzu öğrenebilirsiniz. Notlarınız açıklandıktan sonra, ödevi tekrar gönderme imkanı olmayacaktır.

 

Geri Dön  

2.3.5. Tartışmalar

 

Beyazpano, eğitmenlerin ve öğrencilerin istedikleri konu başlıkları altında tartışmalar yaratmalarına imkan sağlayan bir platformdur.  Sınıf ana sayfasında soldaki kolonda yer alan “Tartışmalar” bağlantısına tıklayarak ilgili bölüme girebilirsiniz.

 

Tartışma başlıkları gerek eğitmenler, gerekse de öğrenciler tarafından eklenebilir. Ancak bazı durumlarda açtığınız tartışma başlığının yanında “Eğitmen onayı bekliyor” şeklinde bir açıklama görebilirsiniz. Bu durumda eğitmeniniz bu başlığı onaylayana kadar tartışma başlığınız sadece sizin tarafınızdan görüntülenebilir.

 

“Tartışma Konusu Ekle” tuşuna tıklayarak tartışma başlığı açabilirsiniz. Açılacak pencerede aşağıdaki bilgilerin girilmesi gereklidir.

 

-Başlık: Tartışma konusu buraya yazılmalıdır.

-Açıklama: Bu bölüm mecburi bir alan olmayıp, tartışma ile ilgili açıklamaların belirtilebileceği bir alandır.

-Yükle, Dosyalar ve URL Ekle: Tartışma ile ilgili olarak destekleyici bazı dosyaları bu bağlantıları tıklayarak tartışmaya ekleyebilirsiniz. “Yükle” tuşu yardımıyla bilgisayarınız üzerinde yer alan dosyalarınızdan seçtiklerinizi, “Dosyalar” tuşu yardımıyla üst menüde yer alan Dosyalar bölümünde sakladığınız dosyalarınızdan seçtiklerinizi, “URL Ekle”  bağlantısı ile de internet adreslerini Tartışmalara ekleyebilirsiniz.

 

“Kaydet” tuşuna tıklandığında tartışmanız  oluşturulacaktır.

 

Ana tartışma sayfasında bulunan tartışma konu başlıklarının sağ tarafında yer alan çark ikonu tıklanarak oluşturduğunuz tartışmaların ayarları değiştirilebilir veya tartışma başlığı silinebilir. Aynı zamanda, bu çark ikonunu ilgili tartışma sayfasında yukarıda da görebilirsiniz.

 

Geri Dön  

2.3.6. Sınıf Kütüphanesi

 

Sınıf Kütüphanesi, eğitmenin öğrencileri ile dersle ilgili dosyaları paylaştığı alandır.  

 

Öğrenciler, burada paylaşılan dosyaları, tablonun en sağındaki “İşlemler” kolonda yer alan çark ikonuna tıklayarak bilgisayarlarına indirebilir veya kişisel veri saklama alanı olan “Dosyalar” bölümüne kopyalayabilir.

 

Kütüphane sayfasına ilk girişinizde orta kısımda görüntülenen dosyalar, kütüphanedeki ana klasör altında yer alan dosyalardır. Eğitmeniniz kütüphane altında başka klasörler de tanımlamış olabilir. Hangi klasöre tıklarsanız, o klasör aktif hale gelir, “Sınıf Kütüphanesi” tuşuna tıklayarak  her zaman ana klasöre ulaşabilirsiniz.

 

Geri Dön  

2.3.7. Not Defteri

 

Not Defteri, eğitmen tarafından verilmiş notlarınızı izleyebileceğiniz alandır. Öğrenci, tablonun her bir kolonunda notlandırıldığı konuları, her bir konunun toplam yıl sonu notu üzerindeki ağırlığını ve almış olduğu notları görüntüleyebilir. 

 

Öğrenci, herhangi bir not başlığı altında yer alan zarf ikonuna tıklayarak eğitmenine konuyla ilgili mesaj gönderebilir, eğitmeninin ilgili notla ilgili vermiş olduğu geribildirimi okuyabilir. Buradan gönderilen mesajlar/yorumlar hem eğitmen hem de öğrenci tarafından sadece bu alanda görüntülenebilir.

 

Tablonun son kolonunda öğrencinin ilgili dersle ilgili ortalama notu, tablonun en son satırında ise sınıf ortalaması görülebilir. 

 

Geri Dön  

2.3.8. Sınavlar

 

Beyazpano, sahip olduğu sınav modülü ile eğitmenlere sınav oluşturabilme ve öğrencilerin bu sınavları Beyazpano üzerinden cevaplayabilmesine imkan vermektedir.

 

Sınıf sayfanıza giriş yaptıktan sonra sol kolonda yer alan “Sınavlar” bağlantısına tıklayarak sınav sayfasına erişebilirsiniz. Bu sayfaya ilk girişte sayfayı boş olarak göreceksiniz ancak eğitmeniniz sınav oluşturdukça aktif ve süresi geçmiş tüm sınavlarınızın listesini bu sayfada görebilirsiniz.

 

Ana sayfada yer alan sınav isimlerinin üzerine tıklayarak ilgili sınavın sayfasına erişebilirsiniz. Sınava ait sayfa 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar, sayfanın üstünde sınav isminin hemen altında görülebilir. 3 ana başlık, “Sonuçlarım” , “Sınav” ve “Yorumlar” bölümleridir. Sınava ait sayfaya ilk girişinizde sistem size “Sınav” başlığı altındaki bölümü gösterecektir.

 

“Sınav” bölümü, sınavı cevaplandıracağınız bölümdür. Bu bölümde sınavı cevaplayabileceğiniz en son tarih ve saati görebilir, hemen altında yer alan “Sınava Başla” tuşuna tıklayarak sınav sorularına cevap vermeye başlayabilirsiniz; sınavı çok dikkatli cevaplamanızı ve iyice kontrol etmeden göndermemenizi öneririz zira bir kez daha sınavı yapma hakkınız olmayacak.

 

“Sınava Başla” tuşunu tıkladığınızda sistem size sırayla soruları cevaplamanız için gösterecektir. Sınavda 3 çeşit soruyla karşılaşabilirsiniz.

 

“Doğru-Yanlış” tipi sorularda üst kısımda yer alan metin eğer doğru ise “Doğru” cevabını, eğer yanlış ise de “Yanlış” cevabını seçmeniz gerekmektedir.  “Çoktan Seçmeli” tipi sorular klasik test formatı sorulardır ve cevabı aşağıda yer alan şıklar arasından belirlemeniz ve işaretlemeniz gerekmektedir. “Yazılı Tipi Soru” ise herhangi bir şıkka sahip olmayan, cevabı ilgili alana klavyeyi kullanarak yazacağınız soru tipidir.

 

Sınavda birden fazla soru varsa, sol tarafta yer alan “Soru 1”, “Soru 2” ibarelerinin üstlerine tıklayarak sorular arasında geçiş yapabilirsiniz. Sorulara istediğiniz sırada cevap verebilirsiniz.  Ekranın sağ tarafında eğer sınav için bir süre belirlendiyse bu sürenin geriye saymaya başladığını görebilirsiniz. Süreli sınavlara ara vermek mümkün değildir. İnternet bağlantınız kesilirse veya yanlışlıkla sayfadan çıkarsanız bile süre arka planda işlemeye devam edecektir; bu sebeple eğer bir sebeple sınav sayfasından çıkarsanız, tekrar ilgili sınav sayfasına girerek “Sınava Devam Et” tuşuna tıklamanız gerekmektedir.

 

En son soruya geldiğinizde aşağıda “Cevapları Gözden Geçir” tuşunu  göreceksiniz. Bu tuşa tıklarsanız sistem bütün soru ve cevaplarınızı alt alta gözden geçirmeniz için ekrana getirecektir. Bu alanda her bir sorunun yanında yer alan tuşlara tıklayarak ilgili soruya geri dönüp cevabınızı revize etme imkanınız bulunmaktadır. Eğer cevaplarınızdan eminseniz,”Gönder” tuşunu tıklayarak sınavı teslim edebilirsiniz.

 

Sınav ayarlarına bağlı olarak sınava başlamadan önce veya sınavınızı tamamladıktan hemen sonra üst kısımda “Sonuçlarım” başlığını görebilirsiniz. Bu bölümde her bir sorudan aldığınız puan ve yine sınavın ayarlarına bağlı olarak her bir sorunun doğru cevabının hangisi olduğunu görebilirsiniz. Ancak sınav yazılı tipi soruları da içeriyorsa, bu durumda bu tip sorularla ilgili puanınız ancak eğitmeniniz ilgili cevabı kontrol edip puanlamanızı yaptıktan sonra görüntülenebilir.

 

Girmiş olduğunuz sınav eğitmeniniz tarafından yıl sonu not ortalamanızın hesabında dikkate alınacak şekilde belirlenmişse, sınavdan aldığınız notun otomatik olarak “Not Defteri” ne aktarıldığını görebilirsiniz.

 

Üst kısımda yer alan 3. bölüm ise “Sınav Panosu” başlığıdır. Bu sayfada sizin, sınıf arkadaşlarınızın ve eğitmeninizin bu sınava özel yorumlarını paylaşabilecekleri bir alan yer almaktadır.

 

Geri Dön 


 

2.4. Takvim

 

Takvim özelliği, önemli tarihleri takip etmenize ve hatırlamanıza olanak sağlayan bir özelliktir. Takvimde aşağıdaki öğeler otomatik olarak takip edilir.

 

- Kendiniz için girdiğiniz hatırlatmalar veya görevler

- Davetlisi olduğunuz veya zorunlu tüm etkinlikler

- Ödevler

- Sınavlar

 

Takvim üzerinde yer alan “Gün” , “Hafta” ve “Ay”  tuşları tıklanarak değişik görüntüleme şekillerinden biri seçilebilir.

 

Takvim altında yer alan öğeler, türlerine göre farklı renklerle ifade edilirler. Bu renkler ve açıklamalar, takvimin hemen üzerinde görülebilir.

 

Takvim sayfasının sağ üst kısmında yer alan “Etkinlik Düzenle” tuşuna tıklayarak takvimde yer almasını ve hatırlamayı istediğiniz bazı özel tarihleri sisteme girebilir ve kişisel takviminizde takip edebilirsiniz. “Etkinlik Düzenle” tuşu tıklandığında aşağıdaki alanların doldurulması gereklidir.

 

-Etkinlik Tarihi ve Saati: İlk alana tıklandığında açılacak takvim üzerinden etkinlik tarihi seçilebilir. Bu alanın hemen sağ tarafındaki alana ise klavye kullanılarak etkinlik saatinin girilmesi gereklidir (örneğin 14.00 gibi)

-Bitiş Zamanı Ekle: Bu tuşa tıklandığında sistem bir başka tarih ve saat alanını daha forma ekler. Bu alana da eğer etkinliğin bir bitiş tarihi veya saati varsa yazılabilir. Bu alanı doldurmak mecburi olmayıp, “Bitiş Zamanı Olmasın” tuşuna tıklanarak tekrar gizlenebilir.

-Etkinlik Tanımı: Bu alan zorunlu bir alan olmayıp, etkinlikle alakalı hatırlanmak istenen diğer bilgilerin girilebileceği alandır.

-Etkinlik Panosu:  Bu kutu işaretlendiğinde sistem, etkinlik sayfanızda notlar almanıza izin veren bir panoyu etkin hale getirir.

-Yükle, Dosyalar ve URL Ekle: Etkinlik ile ilgili olarak destekleyici bazı dosyaları bu bağlantıları tıklayarak etkinlik bilgilerinize ekleyebilirsiniz. “Yükle” tuşu yardımıyla bilgisayarınız üzerinde yer alan dosyalarınızdan seçtiklerinizi, “Dosyalar” tuşu yardımıyla üst menüde yer alan Dosyalar bölümünde sakladığınız dosyalarınızdan seçtiklerinizi, “URL Ekle”  bağlantısı ile de internet adreslerini etkinlik bilgilerinize ekleyebilirsiniz.

 

“Gönder” tuşu tıklandığında etkinliğiniz yaratılacaktır. Bu etkinlik size özel olup, başka kullanıcıların davet edilmesi mümkün değildir.

 

Geri Dön   

2.5. Dosyalar

 

Dosyalar bağlantısı üst menüde yer almakta olup, tıklandığında Beyazpano tarafından kullanıcıya ayrılan özel dosya saklama alanına erişim sağlanır. Burada saklanan dosyalar, sınıfınız altında yer alan çeşitli panolarda, profil sayfanızda veya özel mesajlarınızda paylaşılabilir.

 

Dosyalar sayfasında sol taraf, klasörlerinizi yönetebileceğiniz alandır. “Dosyalar” klasörü ana klasörünüz olup, altında üstteki ikonlar kullanılarak yeni klasörler açılabilir, bunların isimleri değiştirilebilir veya var olan klasörler silinebilir. Herhangi bir klasöre tıklandığında, ilgili klasör aktif konuma geçer ve ana sayfada klasörün içerdiği dosyalar listelenir.

 

Herhangi bir dosyanın ismi değiştirilmek istenirse, ilgili dosya  adına tıklanması yeterli olacaktır. Aynı şekilde açıklama kolonuna dosya ile ilgili bir açıklama yazılmak istenirse, ilgili kısmın tıklanması yeterlidir.

 

Orta kısımda yer alan ana bölüm ilgili klasörün içeriğinin görüntülendiği alandır. Bu alanın üst kısmında yer alan “Yükle” tuşuna tıklandığında, kullanıcının bilgisayarından bu alana dosya transferi yapılabilir. Yüklenen her bir dosyanın sağ tarafında yer alan menüden dosya yönetimi yapılabilir. Bu menüde yer alan “Sil” seçeneği tıklandığında seçilen dosya silinebilir, “İndir” seçeneği tıklandığında seçili dosya bilgisayara indirilebilir, “Kopyala” seçeneği ile seçili dosya başka bir klasöre kopyalanabilir veya “Taşı” seçeneği tıklandığında ilgili dosya bulunduğu klasörden çıkarılıp başka bir klasöre taşınabilir.

 

Dosya isimlerinin sol tarafında yer alan kutular seçilmek suretiyle birden fazla dosya seçimi yapılabilir ve yukarıdaki dosya yönetim menüsü yardımıyla seçili dosyalar silinebilir, kopyalanabilir veya taşınabilir.

 

Üst kısımda yer alan menüdeki “Türe Göre Sırala” tuşu yardımıyla dosya türleri arasında filtreleme yapılabilir. Örneğin, birçok dosyanız var ise ve daha önce kaydettiğiniz bir sunumu arıyorsanız, PowerPoint formatındaki dosyaları filtreleyip hızlıca aradığınız dosyaya ulaşabilirsiniz.

 

Geri Dön 

 


 

2.6. Mesajlar

 

Mesajlar, kullanıcının mesajlarını takip edebileceği  veya diğer kullanıcılara mesaj gönderebileceği alandır.  Beyazpano kuralları ve politikaları gereği yalnızca eğitmenler arası veya öğrenciler arası mesajlaşmaya müsade edilmektedir. Eğitmenler doğrudan öğrencilere mesaj atamazlar. Bunun istisnası, eğitmen ve öğrencinin aynı sınıfın üyesi olması durumudur.

 

Yeni bir özel mesaj alındığında üst menüde yer alan “Mesajlar” bağlantısının hemen yanında, mesaj kutusunda  kaç adet okunmamış mesaj olduğu kırmızı fontla kullanıcıya bildirilir. Mesajlar bağlantısına tıklandığında “Gelen Kutusu” içeriğine erişilebilir. Sol taraftaki bağlantılar kullanılarak gönderilmiş mesajlar görüntülenebilir veya başka bir kullanıcıya mesaj atılabilir. “Mesaj Yaz” bağlantısı tıklandığında, “Alıcılar” kısmına mesajın kime gönderileceğinin yazılması gereklidir. Otomatik tamamlama özelliği sayesinde mesaj gönderilmek istenen kullanıcının isminin ilk birkaç harfi ilgili alana yazıldığında, sistem otomatik olarak listeden bu filtrelemeye uyan kullanıcıları listeler ve alıcı seçimi kolaylıkla yapılabilir. Diğer alanları da doldurduktan sonra “Gönder” tuşuna tıklanarak mesaj iletilebilir. Birden fazla kullanıcıya mesaj göndermek mümkündür.

 

Mesajların sol tarafında yer alan kutular işaretlenerek mesajlar seçilebilir ve yukarıda yer alan “Sil” tuşu yardımıyla silinebilir.

 

Geri Dön  

2.7. Site İçinde Arama Yapma

 

Üst menüde yer alan büyüteç ikonuna tıklanarak, bu alana yazacağınız anahtar kelimeler ile eğitmen ve öğrenciler ile dersler arasında arama yapılabilir. Arama sonuçları karışık olarak görüntüleneceğinden, sol tarafta yer alan “Kişiler” ve “Dersler” seçenekleri tıklanarak filtreleme yapılabilir.

 

Arama sonucu listelenen kullanıcı isimlerinin sağ tarafında yer alan menüler yardımıyla kullanıcıya

-mesaj gönderilebilir

-kullanıcıya arkadaşlık isteği gönderilebilir. Eğer söz konusu kullanıcı halihazırda arkadaş listenizde kayıtlıysa, bu durumda “Arkadaş Listemden Sil” seçeneği görüntülenecektir.

-“Engelle” seçeneğine tıklayarak ilgili kişiyi bloke edebilirsiniz; böylikle ilgili kişi, gizlilik ayarlarınız nasıl olursa olsun, sizinle ilgili hiç bir bilgiye sistem üzerinden ulaşamayacak ve size mesaj gönderemeyecektir. Engellediğiniz kişileri “Gizlilik Ayarları” sayfanızda görüntüleyebilir, engeli kaldırabilirsiniz.     

 

İlgili kullanıcıların ismine tıklanarak, kendilerinin profil bilgilerine ve güncellemelerine (gizlilik ayarları izin verdiği ölçüde) ulaşılabilir.

 

Arama sonucu listelenen ders isimlerinin sağ tarafında yer alan menüden “Katıl” seçeneği tıklanarak ilgili derse katılım sağlanabilir. Bunun için ilgili dersin giriş kodunun bilinmesi gereklidir. 

 

Geri Dön 

 


 

2.8.  İstekler

 

Başka öğrencilerden gelecek arkadaşlık isteklerini, eğitmeniniz tarafından bir derse davet edildiğinizde ders katılım isteklerinizi ve de dersler altında yer alan ‘’Serbest Aktiviteleri’’  bu menü altında görüntüleyebilir ve bu isteklere cevap verebilirsiniz. Söz konusu istekleri üst menüde büyüteç ikonunun hemen sağında yer alan İstekler ikonu altından takip edilebilirsiniz. İlgili ikon tıklandığında o an beklemekte olan istekler görüntüleyebilir ve “Kabul Et” veya “Reddet” seçenekleri ile yönetilebilirsiniz.

 

Menünün en altında yer alan “Tüm İstekleri Göster” bağlantısı tıklanırsa, ilgili istekler sayfasına yönlendirilirsiniz.

 

Geri Dön  

2.9. Bildirimler

 

Bildirimler altında; arkadaşlarınızın ve eğitmenlerinizin önemli bazı aktiviteleri ile ilgili olarak kısa bilgi mesajları alırsınız. Bunlar;

 

- Eğitmenleriniz sınıf panosunda bir duyuru yaptığında

- Eğitmenleriniz sınıf kütüphanesinde bir dosya paylaştığında

- Eğitmenleriniz ödev oluşturduğunda veya ödevleri yeniden düzenlediğinde

- Eğitmenleriniz sınav oluşturduğunda veya sınavları yeniden düzenlediğinde

- Eğitmenleriniz tartışma oluşturduğunda veya tartışmaları yeniden düzenlediğinde

- Eğitmenleriniz zorunlu bir etkinlik oluşturduğunda veya yeniden düzenlediğinde

- Eğitmenleriniz ödev veya sınav notu yayınladığında yada bu notları sildiğinde

- Arkadaşlık teklifiniz başka bir kullanıcı tarafından kabul edildiğinde

- Panolarda veya profilinizde yapmış olduğunuz yorumlar diğer kullanıcılar tarafından beğenildiğinde

- Panolarda veya profilinizde yapmış olduğunuz yorumlar altında diğer kullanıcılar tarafından yorumlar yapıldığında

 

Söz konusu kısa bildirimleri bu menü altından takip edebilirsiniz. Gelen bildirimler, her bir bildirimin sağ tarafında yer alan “X” işaretine tıklanmak suretiyle  kaldırılabilir. Menüden silinen bildirimlere, “Tüm Bildirimleri Listele” bağlantısı tıklanarak ulaşılabilir. Bu alanda ayrıca çoklu kaldırma işlemi gerçekleştirilebilir. 

 

Geri Dön  

2.10. Ayarlar

 

2.10.1. Bildirim Ayarları

 

Kullanıcı, bu seçenek altından e-posta ile alınacak bilgilendirme mesajlarını kontrol edebilir. Her bir eylem ve söz konusu eylemin sonucunda bir bildirim maili alıp almamak, “Evet/Hayır” seçeneklerinden biri seçilerek ayarlanabilir.

 

Geri Dön  

2.10.2. Şifre Değiştir

 

Kullanıcı şifresinin değiştirildiği alandır.

 

Eğer şifrenizi unuttuysanız;

 

-“Şifremi Unuttum” bağlantısını tıklayın,

-Yönlendirildiğiniz sayfada yer alan alana e-posta adresinizi yazarak Gönder tuşunu tıklayın,

-Şifrenizi yeniden belirlemenizi sağlayacak olan bilgiler, e-posta adresinize gönderilecektir.

 

Geri Dön 

 


 

2.10.3. Gizlilik Ayarları

 

Gizlilik ayarları, kullanıcının “Profil”, “Güncellemeler”, “Dersler”, “E-posta Adresi” ve “Mesajlaşma” gibi konularda çeşitli tipte kullanıcılara görüntüleme veya işlem yapma yetkisi vereceği alandır. Bu kısımda “Hiç Kimse” , “Arkadaşlarım”, “Okulumdakiler/Arkadaşlarım” ve“Kayıtlı Kullanıcılar” seçeneklerinden biri seçilir. Örneğin, E-posta seçeneği için ‘Arkadaşlarım’ seçeneği belirlenirse, kullanıcının arkadaş listesindeki kişiler sadece bu e-posta adresini görüntüleyebilir.

 

Hiç kimse seçeneği yalnızca sizi, arkadaşlarım seçeneği arkadaş listenizdeki kişileri, okulumdakiler seçeneği profilinizde sizle aynı okulu belirlemiş olan veya sizinle aynı sınıfları paylaşan tüm kullanıcıları, son olarak da kayıtlı kullanıcılar ise tüm Beyazpano kullanıcılarını temsil etmektedir.

 

Gizlilik ayarları tamamlandığında, aşağıda yer alan “Gizlilik Ayarlarını Güncelle” tuşu tıklanarak değişiklikler kaydedilir.

 

Geri Dön  

2.10.4. Yardım

 

Beyazpano Yardım Sayfası’na bu menüden ulaşılabilir. 

 

Geri Dön 

 


 

 2.11. Arkadaşlarım

 

Arkadaş listenize, “Ana Sayfa” da  soldaki kolonda yer alan “Arkadaşlarım” bağlantısı tıklanarak ulaşılabilir. Beyazpano politikaları ve kuralları gereği, eğitmenler kendi aralarında, öğrenciler de kendi aralarında arkadaş olabililer. Hiçbir koşulda eğitmenler ve öğrenciler birbirlerini arkadaş listelerine ekleyemezler.

 

Arkadaş listesinde yer alan her bir kullanıcının isminin sağ tarafında yer alan menü yardımıyla, ilgili kullanıcı arkadaş listesinden silinebilir veya ilgili kullanıcıya mesaj gönderilebilir. Arkadaş listesinde yer alan kullanıcıların ismine tıklanarak, kendilerinin profil bilgilerine ve güncellemelerine ulaşılabilir.

 

Geri Dön 

 


 

2.12. Profil Bilgisi ve Güncellemeler

 

Profil sayfasına, üst menüde sağ tarafta yer alan kullanıcı isminize tıklayarak  veya ana sayfada sağ tarafta yer alan “Profil” bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Profil sayfası üç ana bölümden oluşmaktadır:

 

-“Güncellemeler” sayfasında yer alan panoya kullanıcı tarafından kişisel güncellemeler yazılabilir.

-“Profil Bilgisi” sayfasından, kullanıcının kendisi için doldurduğu profil sayfası görüntülenebilir. Üstte yer alan “Düzenle” tuşuyla profil bilgileri değiştirilebilir. Sisteme kayıt olduktan sonra okulunuzu bu bölümdeki listeden seçebilirsiniz.

 

Güncellemeleriniz ve profil bilginiz, “Gizlilik Ayarları” altında tanımlanan ayarlara göre diğer kullanıcılar tarafından görüntülenebilir.

 

Profil bilgisi sayfasının üst tarafında yer alan DÜZENLE tuşunu tıklayarak kendi profil bilgilerinizi tanımlayabilirsiniz. Profil bilgisi altında bağlı olduğunuz okul, kişisel bilgileriniz, ilgi alanlarınız, iletişim adresiniz gibi bilgileri girilebilirsiniz ve profil resminizi yükleyebilirsiniz.

 


  

İlave sorularınız için lütfen http://www.beyazpano.com/contact adresindeki formu doldurarak Beyazpano Ekibi ile temasa geçin.

 

 

Geri Dön